Redakcja Polska

Radiowa Jedynka kończy 98 lat. "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480"

18.04.2024 11:30
Program Pierwszy Polskiego Radia ma 98 lat. 18 kwietnia 1926 roku stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480".
Audio
  • 98 lat temu - 18 kwietnia 1926 roku - rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - dziś Program Pierwszy Polskiego Radia. To w Jedynce są najstarsze audycje, które nadal cieszą się ogromnym powodzeniem. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Dziennikarz radiowej Jedynki Paweł Sztompke o fenomenie Programu 1 Polskiego Radia. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Od 18 kwietnia 1926 roku Program 1 Polskiego Radia na stałe zagościł w eterze.,
Od 18 kwietnia 1926 roku Program 1 Polskiego Radia na stałe zagościł w eterze., Autor - Polskie Radio

Dyrektorka radiowej Jedynki Paulina Stolarek powiedziała, że "z okazji urodzin życzenia składa się zazwyczaj jubilatom, ale w przypadku radia to właściwie trzeba je składać słuchaczom, bo nie ma przecież radia bez słuchaczy". - Życzę słuchaczom, żeby Jedynka nadal im towarzyszyła każdego dnia, żeby była przyjacielem w życiu, a towarzyszem godnym zaufania, bo dostarczającym informacji, ale też radosnym, muzycznym i ambitnym, bo przybliżającym każdą rzeczywistość: polityczną, gospodarczą i kulturalną - mówiła. 

Posłuchaj
03:32 12933271_1.mp3 98 lat temu o godz. 17.00 popłynęły słynne słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Tym samym Program Pierwszy Polskiego Radia rozpoczął emisję na antenie. O historii i współczesności Jedynki - Dorota Piotrowska (IAR)

 

Dyrektor Stolarek dodała, że jubilatka mimo wieku ma jeszcze wiele do zaoferowania słuchaczom. - To są już 98 urodziny Jedynki, czyli poważna sprawa, ale jubilatka jest pełna wigoru i potrafi nas wszystkich, i ludzi radia, i słuchaczy jeszcze nie raz zaskoczyć. Pozostając wierna tradycji, będzie też nowoczesna, otwarta i przyjazna słuchaczom. A co do prezentów dla słuchaczy, zaskoczeń i wydarzeń, to zapraszam na antenę i do słuchania Jedynki - mówiła Paulina Stolarek.

Z okazji urodzin radiowej Jedynki na antenie pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z ciekawymi gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy. Dziennikarze Jedynki przygotowali na ten dzień swoją wersję wiersza "Ptasie Radio" Juliana Tuwima, której będzie można wysłuchać w "Sygnałach Dnia".


IAR/PR I/dad

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio historia Polski

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

15.04.2024 13:44
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wybitnej artystki ludowej – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa

16.04.2024 10:08
16 kwietnia 1927 roku Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe hejnał wprost z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Od tego czasu rozbrzmiewa on już na całą Polskę i poza jej granice.

Dziennik Aliny Janowskiej trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego. "Mama nie mówiła o jego istnieniu"

16.04.2024 12:56
Mama nigdy nie mówiła o istnieniu tego pamiętnika. Odkryłem go przekopując się przez pozostałe po niej materiały - wspomina Michał Zabłocki, syn Aliny Janowskiej. Powstańczy dziennik aktorki został przekazany we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Jak ty?” - film młodego ukraińskiego reżysera o wojnie na Ukrainie na ekranach polskich kin

16.04.2024 18:44
Stanislav Konoplov wykorzystał w swoim fabularnym obrazie dokumentalne zdjęcia, pokazujące m.in. zniszczone przez rosyjskie bomby domy; film opowiada o uczuciach i emocjach, jakie w ludziach budzi wojna.