Redakcja Polska

Rosja podnosi gotowość niestrategicznych sił jądrowych

06.05.2024 11:13
Rosja ogłosiła ćwiczenia niestrategicznych sił jądrowych. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że chodzi o "przygotowanie do podniesienia gotowości bojowej, związane z wypełnianiem zadań wojskowych". Moskwa oświadczyła, że ma to związek z oświadczeniami Zachodu, które nazwała "prowokacyjnymi".
Taktyczne ładunki jądrowe mogą być przenoszone m.in. przez pociski Iskander.
Taktyczne ładunki jądrowe mogą być przenoszone m.in. przez pociski Iskander.Shutterstock

Nie wiadomo, kiedy i gdzie rozpoczną się manewry. Z komunikatu resortu obrony wynika, że "w najbliższym czasie".

Jak napisał portal Meduza, w ćwiczeniach mają wziąć udział wojska rakietowe Południowego Okręgu Wojskowego, lotnictwo i flota. Wcześniej niezależne media informowały, że Moskwa obniżyła próg użycia taktycznej broni jądrowej.

Posłuchaj
00:33 12963947_1.mp3 Rosja podnosi gotowość niestrategicznych sił jądrowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

"Financial Times", powołując się na tajne dokumenty, napisał w lutym, że Kreml może użyć tego rodzaju broni w przypadku ataku ze strony Chin, a także w celu powstrzymania innych państw przed agresją na Rosją.


IAR/da

Biden czy Trump? Sondaż poparcia na pół roku przed wyborami w USA

05.05.2024 21:13
Sześć miesięcy pozostało do ostatecznej rozgrywki o Biały Dom. Najnowszy ranking poparcia ubiegających się kandydatów o urząd prezydenta opublikowała stacja ABC News. W porównaniu z ostatnimi miesiącami lepsze wyniki zaczął uzyskiwać Joe Biden.

Wzrost progu minimalnych wydatków w NATO do 3 procent. Radosław Sikorski: to nie jest stanowisko rządu

06.05.2024 09:40
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie uzgadniał z rządem propozycji podniesienia do 3 procent PKB minimalnych wydatków obronnych w NATO. W wywiadzie dla Polskiego Radia szef polskiej dyplomacji ocenił, że podniesienie tego progu mogłoby posłużyć Donaldowi Trumpowi do podważania zobowiązań, wynikających z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.