Redakcja Polska

Biden czy Trump? Sondaż poparcia na pół roku przed wyborami w USA

05.05.2024 21:13
Sześć miesięcy pozostało do ostatecznej rozgrywki o Biały Dom. Najnowszy ranking poparcia ubiegających się kandydatów o urząd prezydenta opublikowała stacja ABC News. W porównaniu z ostatnimi miesiącami lepsze wyniki zaczął uzyskiwać Joe Biden.
Audio
  • Najnowszy ranking poparcia ubiegających się kandydatów o urząd prezydenta opublikowała stacja ABC News. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Wyścig o fotel prezydenta USA wkracza w decydującą fazę
Wyścig o fotel prezydenta USA wkracza w decydującą fazęPAP/EPA/Mark Peterson / POOL + PAP/EPA/Jonathan Ernst / POOL + Shutterstock/Orhan Cam

Na pół roku przed ostatecznym głosowaniem kandydat republikanów ma 46 procent poparcia, a Joe Biden 44. "Donald Trump cieszy się zaufaniem i poradzi sobie z większością problemów, a mimo to prezydent Joe Biden osiąga konkurencyjne wyniki w ocenie jego możliwości na stanowisku głowy państwa, co sprawia, że kwestia kto zwycięży w wyborach pozostaje otwarta"- podsumowuje sondaż stacja ABC News.

Posłuchaj
00:54 12963234_1 (1).mp3 Najnowszy ranking poparcia ubiegających się kandydatów o urząd prezydenta USA opublikowała stacja ABC News. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Wahania kilku procent ma trzeci niezależny kandydat, o którym jest ostatnio bardzo głośno - to Robert Kennedy. Tutejsi eksperci od amerykańskiej sceny politycznej uważają, że w ostatecznym wyścigu Kennedy może zabrać Trumpowi głosy co może przełożyć się na ostateczny wynik. Zresztą w swojej kampanii Donald Trump ostro zdołał już zaatakować swojego kontrkandydata. Osiemdziesiąt procent zwolenników Trumpa twierdzi, że pozostanie przy nim, nawet jeśli zostanie skazany w toczonym właśnie przeciwko niemu procesie w Nowym Jorku. To jedyny z czterech procesów, który może się zakończyć przed listopadowymi wyborami.


IAR/dad

"Dbacie o dobre imię Polski". Prezydent podziękował Polakom i Polonii za granicą

02.05.2024 16:19
- Dzień Flagi oraz święto Polaków i Polonii to ważne święta. Przypominają o naszej narodowej jedności - mówił prezydent Andrzej Duda. W Belwederze z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi prezydent uhonorował działaczy i środowiska angażujące się na rzecz polskiej migracji.

Sekretarz stanu Antony Blinken złożył Polsce życzenia z okazji Dnia Konstytucji

03.05.2024 09:36
Już 233 lata temu, gdy Polska przyjęła pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, przyjaźń między naszymi narodami była dobrze ugruntowana - oświadczył szef dyplomacji USA Antony Blinken w życzeniach dla Polski z okazji Dnia Konstytucji RP.

Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. W planach spotkania z przedstawicielami biznesu

04.05.2024 16:43
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Jej głównym punktem jest udział w konferencji organizowanej przez dziennik "Financial Times". Sikorski spotka się też z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

Radosław Sikorski w USA spotkał się z doradcą Donalda Trumpa. "Intensywna" rozmowa o wojnie na Ukrainie

05.05.2024 08:56
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy dotrze na czas na linię frontu.