Redakcja Polska

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

22.05.2024 15:23
Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.
Obserwowaniu niezwykłych zjawisk na niebie pomaga turystyka astronomiczna
Obserwowaniu niezwykłych zjawisk na niebie pomaga turystyka astronomicznashutterstock/Sasin Paraksa

Ostatnio na Słońcu można zaobserwować coraz częstsze i silniejsze rozbłyski, co wiąże się z wyrzutami plazmy z jego powierzchni. W efekcie pozwala to oglądać zorze polarne, nawet daleko na południe od bieguna. Jest to związane z rozpoczynającym się maksimum aktywności Słońca, które według prognoz miało wystąpić dopiero w przyszłym roku.

Doktor Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że w najbliższych miesiącach - w związku z wyjątkowo silną aktywnością gwiazdy - możemy spodziewać się kolejnych zórz polarnych. - Słońce jest o wiele bardziej aktywne niż przewidywano i maksimum aktywności może mieć miejsce już w drugiej połowie tego roku. Spodziewamy się, że jesienią i w kolejnych miesiącach możemy mieć możliwość podziwiania kolejnych zórz polarnych na niebie - powiedział naukowiec.

Niebezpieczne burze geomagnetyczne

Aktywność Słońca to również częstsze i silniejsze koronalne wyrzuty masy z jego powierzchni. To olbrzymie - często większe od Ziemi - obłoki plazmy, która uderza w atmosferę Ziemi. Uderzenia mogą zakłócić działanie elektroniki lub nawet sparaliżować sieci energetyczne. Doktor Przemysław Mróz podkreśla, że obecna technologia powinna sobie poradzić nawet z największymi burzami geomagnetycznymi. - Burze geomagnetyczne mogą stanowić problem dla elektroniki na ziemi oraz satelitów krążących po orbicie. Obecna technologia jest już jednak na tyle rozwinięta, że możemy łagodzić skutki i spać spokojnie - powiedział naukowiec.

Każdy cykl słoneczny trwa około jedenastu lat, a maksimum aktywności gwiazdy występuje mniej więcej w połowie tego okresu. Wtedy Słońce nie tylko wyrzuca w kosmos obłoki plazmy, lecz także emituje o wiele więcej promieniowania, które w teorii może być groźne dla człowieka. Naukowcy cały czas badają wpływ aktywności Słońca na nasz organizm. Bez względu na wyniki tych badań warto jednak zachować ostrożność i odpowiednio chronić się przed promieniowaniem, które jest groźne dla skóry. Obecnie jest 25 cykl słoneczny od rozpoczęcia badań i zapisów liczby plam słonecznych, które rozpoczęły się w 1755 roku.

IAR/dad

NBP wprowadza nowa kolekcjonerską monetę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

22.05.2024 12:22
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę zatytułowaną "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w ramach popularnej wśród kolekcjonerów serii "Odkryj Polskę".

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

22.05.2024 15:29
Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. 

Senat przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

22.05.2024 12:53
Senatorowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Podkreślono w niej, że "zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę".