Redakcja Polska

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

22.05.2024 15:29
Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. 
Audio
  • Z docent Haliną Kozinkiewicz, wiceprezeską Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Doc. Halina Kozinkiewicz w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Doc. Halina Kozinkiewicz w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Kontakty z tą placówką Halina Kozinkiewicz miała już w roku 2018, dlatego uważa, że obecny pobyt  jest kolejnym krokiem na drodze kariery zawodowej. Jednak  widać wyraźnie, że to nie jest taka prosta kontynuacja, bo tym razem do Polski pani docent zabrała dwóch synów, mąż chirurg, musiał zostać w Kijowie. To trudny czas dla całej rodziny, swoiste wyzwanie, ale również szansa.


Posłuchaj
08:03 Halina Kozinkiewicz OK.mp3 Z docent Haliną Kozinkiewicz, wiceprezeską Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, rozmawia Maria Wieczorkiewicz

 

Tak postrzega to docent Halina Kozinkiewicz, gdyż ten nieplanowany pobyt w Polsce z jednej strony umożliwia rozwój w dziedzinie naukowej i zawodowej, a z drugiej stwarza okazję do sprawdzenia się na polu społecznym.

Niesienie pomocy innym, zwłaszcza  w trudnych, wojennych warunkach nie wszystkim wychodzi. Tu potrzebne jest doświadczenie. Naszej rozmówczyni udało się je zdobyć przez lata działalności w Polskim Stowarzyszeniu Medycznym w Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, którego jest wiceprezeską. Dlatego chętnie organizuje akcje charytatywne, przeprowadza zbiórki potrzebnych rzeczy, książek, organizuje także szkolenia i sympozja dla medyków w Ukrainie.

Nasze pytanie o polskie korzenie określa jako trudne, babcia i ojciec mogli mówić po polsku tylko w domu, chociaż mieszkali we Lwowie. Dlatego dziś ma różne refleksje, zwłaszcza kiedy idzie z synami po ulicach Warszawy i prosi ich by mówili po polsku.

Sama identyfikuje się z dwoma narodami - polskim i ukraińskim. Jest przekonana, że wybrała z każdego to co najlepsze.

Do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, docent Halinę Kozinkiewicz, wiceprezeskę Polskiego Stowarzyszenia Medycznego w Ukrainie im. prof. Anatola Święcickiego, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.

 

CNN: ukraińskie drony z podczepionymi pociskami atakują cele na terytorium Rosji

21.05.2024 11:07
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.

Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie domy uchodźców i ofiar wojny

21.05.2024 12:44
Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie mieszkania, domy i gospodarstwa pozostawione przez uchodźców. Część nieruchomości na terenach zajętych przez agresora należała również do osób, które straciły życie w wyniku rosyjskiej inwazji.

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

23.05.2024 12:27
Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.