Redakcja Polska

Litwa: nie wpuszczono kolejnego wagonu z literą "Z"

03.06.2024 16:10
Litewskie Koleje nie wpuściły na terytorium Litwy białoruskiego wagonu oznaczonego literą "Z". Wilno traktuje literę "Z" jako symbol rosyjskiej agresji na Ukrainie. Takie oznaczenia są niezgodne z obowiązującymi na Litwie przepisami.
Symbol Z to znak używany przez rosyjskich agresorów w wojnie na Ukrainie
Symbol "Z" to znak używany przez rosyjskich agresorów w wojnie na UkrainieShutterstock/fortton

Niedozwolony symbol został zauważony na kolejowym przejściu granicznym w miejscowości Kiena na Wileńszczyźnie. Litewskie Koleje w oświadczeniu zaznaczyły, że z uwagi na fakt, iż litery "Z" używają rosyjskie wojska to wagon został natychmiast odczepiony i ma zostać zawrócony na Białoruś.

To trzecia tego typu próba w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Litewskie prawo zabrania publicznego eksponowania symboli reżimów totalitarnych. Na Litwie nie można eksponować zarówno oznaczeń związanych z hitlerowskimi Niemcami, jak też sowiecką Rosją. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2022 roku przepisy uzupełniono między innymi o literę "Z", która nie występuje w rosyjskich alfabecie, a była umieszczana na pojazdach wojskowych, które wzięły udział w agresji.


IAR/dad

"Na Ukrainie pomaga ratować życie". Storm 1LP - innowacyjna polska latarka dla służb mundurowych

03.06.2024 16:00
Rodzimy produkt ułatwia m.in. identyfikację na polu walki, a o jego zaletach przekonali się już polscy medycy działający na ukraińskim froncie.

Prawie 670 osób w weekend próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski

03.06.2024 14:00
W weekend na granicy z Białorusią odnotowano prawie 670 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby.

Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Są kolejne prognozy

03.06.2024 14:27
Ostatnia prosta przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w Unii rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli. Polacy, podobnie jak obywatele większości krajów, pójdą do urn ostatniego dnia - 9 czerwca. Prognozy mówią, że partie głównego nurtu będą osłabione w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, ale nadal utrzymają większość.

W Estonii i na Łotwie rozpoczęło się przedterminowe głosowanie do Parlamentu Europejskiego

03.06.2024 15:27
W Estonii i na Łotwie rozpoczęło się przedterminowe głosowanie do Parlamentu Europejskiego. O siedem estońskich mandatów walczy 78 polityków. Łotysze wybierają dziewięciu deputowanych spośród 271 kandydatów.