Redakcja Polska

Podczas służby zapobiegła wysadzeniu torów. Dróżniczka PKP nagrodzona

06.06.2024 13:20
Udaremniła próbę wysadzenia torów kolejowych, w czwartek została nagrodzona przez ministra infrastruktury. Pani Beata Szatanik jest zwrotniczą na stacji Czechowice - Dziedzice. W maju, sprawdzając stan torów, zobaczyła pakunek owinięty w folię. Okazało się, że jest to pocisk moździerzowy, który prawdopodobnie pochodzi z czasów drugiej wojny światowej.
Nagrodzona dróżniczka Beata Szatanik
Nagrodzona dróżniczka Beata SzatanikŹródło: x.com/Ministerstwo Infrastruktury

Podczas uroczystości Beata Szatanik powiedziała, że jej reakcja była błyskawiczna. Zaznaczyła, że jak co dzień wykonywała swoje obowiązki i podczas przeglądu torów zobaczyła coś, co nie pasowało do infrastruktury. Zabezpieczyła ten przedmiot tak, żeby nikt postronny nie mógł z nim nic zrobić i zawiadomiła odpowiednie służby.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że reakcja pracownicy PKP PLK była wzorcowa. Podkreślił, że jej postawa zapobiegła wielkiej tragedii i prawdopodobnie śmierci wielu osób. Szef resortu infrastruktury wskazał, że w miejscu, przez miejsce, gdzie znaleziono ładunek, przejeżdża wiele pociągów. Wybuch mógł się skończyć bardzo źle.

63 - letni mężczyzna, który zostawił na torach ładunek wybuchowy, został aresztowany. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.


IAR/dad

Król Karol III na nowych brytyjskich banknotach. Co ze "starymi"?

05.06.2024 15:41
Brytyjczycy mogą od dziś płacić banknotami z wizerunkiem króla Karola III. Nowe banknoty będą pojawiały się w brytyjskich portfelach stopniowo i nieśpiesznie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polscy kierowcy ciężarówek o plusach członkostwa w Unii

05.06.2024 15:56
Kierowcy polskich ciężarówek podróżujący po Austrii i Włoszech dostrzegają plusy członkostwa w Unii Europejskiej. W ich ocenie, polskie firmy transportowe zdobyły pozycję lidera na europejskim rynku, a unijne przepisy chronią prawa kierowców do wynagrodzenia, wypoczynku i świadczeń ZUS.