Redakcja Polska

USA zakazują używania rosyjskiego programu antywirusowego Kaspersky

21.06.2024 09:56
Rosyjski program antywirusowy Kaspersky zakazany w Stanach Zjednoczonych. Departament Handlu USA podjął taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe. 
Kaspersky Lab, firma tworząca oprogramowanie antywirusowe, znalazła się na polskiej liście sankcyjnej
Kaspersky Lab, firma tworząca oprogramowanie antywirusowe, znalazła się na polskiej liście sankcyjnej shutterstock.com

Oznacza to, że firma Kaspersky Lab nie będzie mogła sprzedawać swojego oprogramowania w USA ani dostarczać aktualizacji do już używanego programu.

"Rosja wielokrotnie pokazała, że wykorzystuje rosyjskie firmy, takie jak Kaspersky Lab, do gromadzenia wrażliwych danych USA" - oświadczyła amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo. Zgodnie z decyzją Kaspersky może dostarczać aktualizacje antywirusowe w USA do 29 września tego roku, by dać amerykańskim firmom czas na znalezienie alternatywnych programów.

IAR/dad

Korea Płn. i Rosja podpisały umowę obejmującą wzajemną pomoc militarną

19.06.2024 12:50
Traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym, podpisany w środę przez Rosję i Koreą Północną w trakcie wizyty Władimira Putina w Pjongjangu, zawiera klauzulę o wzajemnej obronie, zgodnie z którą obie strony mają udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.

Jest zgoda w UE na 14.pakiet sankcji wobec Rosji

20.06.2024 10:38
Jest wstępna zgoda unijnych ambasadorów na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Po sfinalizowaniu procedur restrykcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i oficjalnie wejdą w życie.

Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy

20.06.2024 12:37
Chiny i Polskę połączy pierwszy jeżdżący według rozkładu pociąg towarowy. Wczoraj wyruszył on w 16-dniową podróż, którą zakończy w Warszawie. Dzięki wprowadzeniu rozkładu jazdy pociąg ma zaoszczędzić około 30 procent czasu względem dotychczasowych przejazdów.