Redakcja Polska

Mafia gruzińska rozbita pod Warszawą. Wśród zatrzymanych wysoko postawiony "wor"

16.05.2025 13:50
Siedmiu obywateli Gruzji, w tym wysoko postawiona figura gruzińskiej mafii – tzw. "wor", czyli książę mafii – zostało zatrzymanych przez warszawską policję. To efekt śledztwa, które rozpoczęło się od – wydawałoby się – zwykłego włamania do samochodu. Sprawa jednak szybko przybrała międzynarodowy wymiar.
Zatrzymani to bandyci wysoko postawieni w hierarchii
Zatrzymani to bandyci wysoko postawieni w hierarchiiFot.: Policja KSP

Do zatrzymania doszło po incydencie z 12 kwietnia, kiedy z auta zaparkowanego przy ul. Nowogrodzkiej w centrum Warszawy skradziono broń i amunicję. Policjanci ze Śródmieścia ruszyli śladem sprawcy i trafili do wsi Nowy Konik pod Warszawą, gdzie odkryli znacznie więcej niż tylko zaginioną broń.

W jednym z domów natrafiono na arsenał – kilka sztuk skradzionej broni (część z zatartymi numerami identyfikacyjnymi), amunicję, narkotyki (LSD) oraz urządzenia służące do zagłuszania sygnału – typowy sprzęt wykorzystywany przez zorganizowane grupy przestępcze do kradzieży samochodów.

W wyniku akcji zatrzymano siedem osób – sześciu mężczyzn i jedną kobietę, w wieku od 33 do 50 lat. Prokurator Krajowy Przemysław Nowak oraz rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński potwierdzili, że zatrzymani należą do struktur gruzińsko-rosyjskiej mafii, a jedna z osób pełni w niej wyjątkowo wysoką funkcję – posiada tytuł "wora", co w świecie postsowieckiego półświatka oznacza status mafijnego przywódcy.

To nie zwykli przestępcy

– To nie są zwykli przestępcy. To osoby wysoko postawione w przestępczej hierarchii, które próbują rozbudować swoje wpływy na terenie Polski – powiedział Dobrzyński.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z nielegalnym posiadaniem broni i amunicji, a jedna z osób – także zarzut kradzieży. Prokuratura podkreśla, że istnieje ryzyko matactwa i ucieczki, dlatego sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla wszystkich siedmiu osób. Jak zaznaczył prokurator Nowak, niektórzy zatrzymani nie mają stałego miejsca pobytu w Polsce, a ich tożsamość budzi wątpliwości.

Zostaną deportowani

Z uwagi na ich status cudzoziemców, a także powagę zarzutów, najprawdopodobniej zostaną objęci procedurą deportacyjną.

Według danych MSWiA, gruzińskie grupy przestępcze są jednymi z najbardziej zorganizowanych i brutalnych działających na terenie Polski. Choć cudzoziemcy odpowiadają jedynie za 5-6% wszystkich przestępstw w kraju, to przestępczość gruzińska wyróżnia się poziomem zorganizowania i skalą działania. W 2024 roku służby zatrzymały już 587 obywateli Gruzji podejrzanych o popełnienie ponad 1400 przestępstw. W ramach działań deportacyjnych Polskę opuściło w tym roku ponad 3 tysiące osób, w tym ponad 600 Gruzinów.


PAP/KSP/dad

Rozbił się ukraiński F-16. Pilot zdołał się katapultować

16.05.2025 09:31
Myśliwiec F-16 kierowany przez ukraińskiego pilota rozbił się na terytorium Ukrainy. Pilot przeżył. Przyczyną wypadku miały być problemy techniczne maszyny. To trzeci F-16, który straciła ukraińska armia.

Polacy na Ukrainie bez możliwości głosowania. MSZ: nie da się przeprowadzić bezpiecznych wyborów

16.05.2025 13:34
Polacy przebywający na terytorium Ukrainy nie będą mogli oddać głosu w zbliżających się wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 18 maja. Decyzję o nieorganizowaniu obwodów głosowania w tym kraju podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powołując się na kwestie bezpieczeństwa i ryzyko podważenia wiarygodności procesu wyborczego.