Redakcja Polska

Pandemia koronawirusa. Polska przekaże milion dawek szczepionek Australii

15.08.2021 08:57
Polska odsprzedała Australii około miliona dawek szczepionek firmy Pfizer. Za ten gest podziękowali między innymi australijski premier Scott Morrison i ambasador tego kraju w Warszawie Lloyd Brodrick.
Scott Morrison
Scott MorrisonPAP/EPA/LUKAS COCH

Scott Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju, Canberze, że w ciągu ostatnich tygodni był w regularnym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim. - Dziękuję jemu osobiście i jego rządowi za wsparcie australijskich potrzeb w walce z COVID-19 w tym trudnym czasie - powiedział premier Australii.

Pierwsza partia szczepionek z Polski ma dotrzeć do Australii jeszcze dziś. Ponad połowa z miliona preparatów Pfizera zostanie wysłana do największych ognisk wirusa w aglomeracji Sydney. Będą nimi szczepione osoby w wieku od 20 do 39 lat głównie w dużych miastach, gdzie notuje się największy wzrost zakażeń koronawirusem. - W drodze jest milion dawek nadziei - mówił na konferencji premier Morrison. Dodał, że już kilka dni po dotarciu preparatów do Australii, mieszkańcy najbardziej dotkniętych wirusem rejonów będą mogli się zaszczepić.

Za przekazanie szczepionek podziękował Polsce na Twitterze ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick. - Szczere podziękowania dla Mateusza Morawieckiego za zgodę na sprzedanie Australii miliona nadwyżki szczepionek Pfizera, aby pomóc w walce z obecnym nasileniem zakażeń koronawirusem - napisał dyplomata. Zamieścił też zdjęcia z warszawskiego lotniska Chopina, gdzie osobiście nadzorował ładowanie szczepionek do samolotu. Przesyłka dotrze do Australii przez Dubaj.

Ambasador Polski w Australii Michał Kołodziejski napisał zaś na Twitterze: "Transport wkrótce wyląduje w Sydney. Dla pogrążonej w lockdownach Australii to wielka pomoc - i główna wiadomość w telewizji". Z kolei wiceszef MSZ Marcin Przydacz napisał również na Twitterze po angielsku o polskim wsparciu szczepionkowym dla Australii i solidarności z tym krajem.

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że Polska wsparła Australię odsprzedając jej milion szczepionek Pfizera. Jak dodał, zakupując te preparaty nasz kraj zdołała zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli, a teraz "wspiera innych w potrzebie". "To odpowiedzialna i solidarna polityka" - pisze minister Niedzielski.

W Sydney obowiązuje od 26 czerwca lockdown po zarejestrowanym 10 dni wcześniej wzroście zachorowań. Od soboty cały stan Nowa Południowa Walia objęty jest także lockdownem ze względu na wykrycie infekcji w mniejszych miejscowościach. Wirusa wykryto m. in. w ściekach komunalnych.

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. W sobotę było ich 466. 46 osób podczas ostatniej fali zachorowań zmarło.

PAP/IAR/dad

Lockdown w Australii. "Trzeba się przygotować na kolejnych pięć lat kwarantanny"

12.08.2021 11:50
W stolicy kraju Canberze po raz pierwszy od początku pandemii wprowadzono lockdown. Władze Terytorium Północnego Australii chcą, by kwarantanna dla przybywających z zagranicy trwała przez kolejne pięć lat.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiada zwiększenie liczebności wojska

14.08.2021 10:31
Jesienią zaprezentujemy mechanizm, który pozwoli na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewni możliwość wyposażenia go w nowoczesny sprzęt - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. MON szacuje, że liczba żołnierzy zawodowych wzrośnie do 250 tys., a żołnierzy WOT do 50 tys.

Polacy spodziewają się czwartej fali pandemii. Znamy wyniki najnowszego sondażu

14.08.2021 14:27
61,8 proc. uczestników sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl uważa, że jesienią Polskę czeka uderzenie IV fali pandemii. 17,3 procent uważa, że "nie", a 20,9 procent nie ma zdania tej kwestii.