Redakcja Polska

Polacy na Ukrainie. Jan Dziedziczak: nie zostawimy nikogo bez pomocy

16.02.2022 09:41
Jest to teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską – powiedział sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, zapytany przez "Nasz Dziennik", czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska pomoże naszym rodakom.
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za GranicąFoto: polskieradio.pl

"Ukraina graniczy z czteroma krajami Unii Europejskiej – Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią. Nasza granica z tym krajem jest bardzo długa, poza tym jesteśmy bardzo atrakcyjnym państwem dla Ukraińców, dlatego spodziewamy się, że największa fala uchodźców skieruje się właśnie do nas. Szacujemy, że może to być liczba znacznie przekraczająca milion osób" – powiedział Jan Dziedziczak.

Przyznał, że "musimy mieć świadomość tego, że chociaż nasza infrastruktura jest bardzo dobrze rozbudowana i mamy ogromne doświadczenie w udzielaniu pomocy ofiarom wojny – będzie to poważne wyzwanie dla Polski".

Czarny scenariusz

Powiedział też, że jeżeli czarne scenariusze się sprawdzą, to wkrótce może wybuchnąć największy konflikt w tej części Europy od II wojny światowej. "Ofiar – także wśród cywilów – będzie bardzo dużo. Liczba uchodźców może być bezprecedensowa".

"Jesteśmy gotowi na to, aby przyjąć pomoc naszych sojuszników. Liczymy na to, że Zachód rozumie powagę sytuacji – i takie otrzymujemy sygnały. Polska będzie jednym z kluczowych państw dla udzielenia pomocy humanitarnej ofiarom wojny. Jesteśmy też w stanie wziąć na siebie ciężar koordynacji działań pomocowych" – powiedział.

Pytany, czy w razie wznowienia działań wojskowych na Ukrainie Polska będzie w stanie pomóc naszym rodakom, Dziedziczak odpowiedział: "To jest teraz jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Polską, i nasze wysiłki skupione są na tym, aby – w razie potrzeby – wykonać je jak najszybciej i najbardziej sprawnie". 


PAP/dad

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło się o kolejne dokumenty Armii Krajowej

15.02.2022 15:44
Archiwum Akt Nowych to miejsce w którym zgromadzono największą liczbę dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego – powiedział dyrektor AAN Mariusz Olczak podczas poniedziałkowego otwarcia wystawy prezentującej dokumenty Armii Krajowej.

Rosja cofa siły znad granicy Ukrainy? Żaryn: te zapowiedzi trzeba konfrontować z rzeczywistością

15.02.2022 15:40
"Rosja ogłasza wycofywanie wojsk rozlokowanych w ostatnich miesiącach wokół Ukrainy. Takie zapowiedzi muszą być konfrontowane z rzeczywistością. Zachód musi śledzić realne działania w terenie" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Andrzej Duda po Radzie Gabinetowej: Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie

15.02.2022 18:05
Polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie. Będzie odpowiednia reakcja naszego kraju na rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Zaapelował też o jedność polityków w Polsce i na arenie międzynarodowej.Rada Gabinetowa to posiedzenie rządu pod przewodnictwem prezydenta. Wtorkowe posiedzenie było poświęcone sytuacji na Ukrainie i groźbie rosyjskiej inwazji zbrojnej na ten kraj.