Redakcja Polska

Koniec wolności słowa w Rosji? Prokuratura będzie mogła zamykać nieprawomyślne media

30.06.2022 17:09
Rosyjski parlament zezwolił prokuraturze na samodzielne podejmowanie decyzji o likwidacji mediów, w tym zagranicznych redakcji działających w Rosji. Do tej pory taką decyzję mogły podejmować tylko sądy. 
Audio
  • Prokuratura w Rosji zyskała nowe kompetencje. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosja: prokuratura będzie mogła likwidować media za niekorzystne dla Kremla przekazy o wojnie
Rosja: prokuratura będzie mogła likwidować media za niekorzystne dla Kremla przekazy o wojnieShutterstock/Igor Stomakhin

Rosyjscy obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, że od początku inwazji na Ukrainę władze wprowadziły szereg nowych przepisów, które niemal do zera ograniczają wolność słowa i zgromadzeń.

Prokuratura Generalna Rosji będzie mogła ogłosić likwidację redakcji za podawanie informacji o wojnie na Ukrainie, jeśli nie będą one zgodne z oczekiwaniami Kremla. Ponadto mediom grozi likwidacja za antywojenne akcje i wzywanie do nałożenia na Rosję sankcji.

Likwidację redakcji poprzedzą dwa ostrzeżenia, które będą pociągały za sobą zawieszenie działalności na 3 i 6 miesięcy. Również Prokuratura Generalna będzie mogła samodzielnie decydować o tym, które zagraniczne redakcja i korespondenci mogą kontynuować pracę w Rosji.

 

IAR/dad

Wojsko kupi śmigłowce wielozadaniowe AgustaWestland AW149

30.06.2022 15:05
Polskie Wojsko dostanie nowe śmigłowce. Będą to maszyny wielozadaniowe w kilku wariantach, m.in. do zadań bojowych, dowodzenia i walki elektronicznej. Resort chce kupić sporą liczbę tych śmigłowców, mówi się o ponad 30 sztukach.

Ukraińskie wojsko wyparło Rosjan z Wyspy Węży na Morzu Czarnym

30.06.2022 16:08
Rosjanie zwolnili Wyspę Wężową na Morzu Czarnym. Jak informuje ukraińskie dowództwo - to wynik ataków dokonywanych przez ukraińską armię. Wyspa jest strategicznie ważnym obiektem, który był zajęty przez Rosję na początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.