Redakcja Polska

W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Rosja mści się za usunięcie pomnika

18.08.2022 14:49
Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z publicznego miejsca w Narwie na północnym wschodzie Estonii.
Audio
  • W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Materiał Kamila Zalewskiego
Rosja szykuje ataki hakerskie na kraje NATO i UE
Rosja szykuje ataki hakerskie na kraje NATO i UEMaksim Shmeljov/Shutterstock

Luukas Ilves napisał na Twitterze, że hakerzy atakowali państwowe oraz prywatne strony internetowe. Władze w Tallinie podają, że było to największe tego typu działanie w cyberprzestrzeni od 2007 roku. Wówczas rosyjscy hakerzy uderzyli w państwowe strony internetowe, banki, media oraz partie polityczne.


Posłuchaj
00:49 11895579_1.mp3 W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Luukas Ilves napisał, że tym razem atak był nieskuteczny, gdyż Estonia była do niego przygotowana. "Działanie stron internetowych, z kilkoma (tymczasowymi) wyjątkami, nie zostało zakłócone. Atak przeszedł prawie niezauważony przez Estończyków" - czytamy w jego wpisie. Do uderzenia na estoński internet przyznała się wczoraj grupa Killnet. W czerwcu ci sami hakerzy dokonali podobnego ataku na litewskie strony internetowe.

Usunięcie pomnika

We wtorek pomnik sowieckiego czołgu T-34 został usunięty z widoku publicznego w Narwie, zamieszkanej w większości przez ludność rosyjskojęzyczną. Teren wokół pomnika musiała zabezpieczać policja. Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny.

Premier Kaja Kallas przekazała, że sowieckie monumenty stały się źródłem wzrastających napięć w kraju, a "w tych czasach musimy utrzymywać zagrożenie dla porządku publicznego na minimalnym poziomie". Według estońskiego portalu ERR w kraju znajduje się od 200 do 400 komunistycznych pomników.


IAR/PAP/dad

Premier Morawiecki dla dziennika "National Post": ostrzegaliśmy przed Putinem i nas zignorowano

18.08.2022 12:40
Premier Mateusz Morawiecki napisał w artykule dla kanadyjskiego dziennika "National Post", że Polska ostrzegała Niemcy i Zachód przed Władimirem Putinem, ale została zignorowana. Szef rządu podkreślił także, że musimy wspierać Ukrainę w jej walce o odzyskanie odebranych jej terytoriów i zmuszenie Rosji do odwrotu.

Politico: wysycha źródło pomocy od dużych państw europejskich dla Ukrainy

18.08.2022 13:02
Według danych Instytutu Kilońskiego w Niemczech od kwietnia spada wsparcie wojskowe Europy dla Ukrainy. Według nowych informacji przez cały lipiec sześć największych krajów Europy nie zaoferowało Ukrainie żadnych nowych dwustronnych zobowiązań wojskowych. Jest to o tyle niepokojące, że Kijów zaczyna właśnie planować kluczową kontrofensywę.

Awantura z udziałem pijanego Rosjanina w Warszawie. Mężczyzna został zatrzymany

18.08.2022 13:47
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać pijanego Rosjanina, który najpierw wykrzykuje obelgi w kierunku Polaków na przystanku autobusowym w Warszawie, a następnie atakuje przypadkowe osoby - donosi portal niezalezna.pl. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany przez służby.