Redakcja Polska

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Ostatni przywódca ZSRR

30.08.2022 23:00
W wieku 91 zmarł Michaił Gorbaczow - ostatni przywódca Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1990. Władzę w ZSRR sprawował w latach 1985-1991. O jego śmierci poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.  
Michaił Gorbaczow-ostatni przywódca ZSRR
Michaił Gorbaczow-ostatni przywódca ZSRRwikimedia.commons.com

Michaił Gorbaczow w latach 1985-1991 pełnił funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Był faktycznym przywódcą tego państwa.

Michaił Gorbaczow był pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR w latach 1990-1991.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" - przebudowa. Proces miał uzdrowić gospodarkę Związku Radzieckiego. Za swoich rządów Gorbaczow chciał także unormować stosunki z Zachodem.

"W naszej pamięci pozostanie jako ten, dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii, choć on chciał go uratować. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy są tacy, którym marzy się powrót do imperialnej przeszłości" - przekazał rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.

"Michaił Gorbaczow był zaufanym i szanowanym przywódcą. Odegrał kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny i upadku żelaznej kurtyny. Otworzył drogę do wolnej Europy. Tego dziedzictwa nie zapomnimy" - przekazała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Poparcie dla Putina

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - w tym samym roku został prezydentem ZSRR. Na Zachodzie ceniony był za wkład w zakończenie zimnej wojny.

Stosunek Gorbaczowa do Władimira Putina uległ znacznej zmianie. Jeszcze dekadę temu pierwszy prezydent ZSRR krytykował Putina po protestach ws. fałszowania wyborów parlamentarnych w kraju. Wielokrotnie krytykował także rosyjskiego dyktatora za ataki na wolne media i wytykał mu skoncentrowanie wokół siebie całej władzy w państwie.

Z czasem jego stosunek uległ zmianie. W kolejnych latach Michaił Gorbaczow stwierdził, że obecny prezydent Rosji zasłużył sobie na poparcie ludzi. Z kolei w 2021 roku, Gorbaczow poparł żądania Kremla ws. zaniechania rozszerzania się NATO.

Ostatni przywódca ZSRR popierał też aneksję Krymu przez Rosję. W 2016 roku otrzymał od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zakaz wjazdu do tego kraju.

PAP/ho

Josep Borrell: Ukraina wciąż potrzebuje pomocy UE, będziemy ją nadal wspierać

30.08.2022 12:16
W Pradze trwa nieformalne spotkanie unijnych ministrów obrony. Jak przekazał Josep Borrell wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, szefowie resortów obrony mogą porozumieć się w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii.

Paweł Soloch: ofensywa ukraińska tematem wiodącym spotkania w BBN

30.08.2022 14:00
Tematem wiodącym spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego była Ukraina w momencie, gdy rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa ukraińska - podkreślił we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Według niego to,czy ofensywa okaże się punktem zwrotnym wojny, zależy od jej powodzenia.

Prezydent Ukrainy uhonorował polskich polityków odznaczeniami państwowymi. "Za rozwój współpracy"

30.08.2022 16:10
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował wysokimi odznaczeniami państwowymi polskich polityków, członków rządu, którzy zostali wyróżnieni za zasługi dla współpracy między państwami, wspieranie suwerenności i jedności terytorialnej jego kraju oraz popularyzację Ukrainy na świecie.