Redakcja Polska

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano włoskie maszyny

06.10.2022 11:02
Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski, a później Szwecji. O wydarzeniu poinformowały Włoskie Siły Powietrzne.
Eurofighter Typhoon
Eurofighter TyphoonKev Gregory/ Shutterstock

Włoskie siły powietrzne poinformowały o przechwyceniu 4 rosyjskich myśliwców. Do operacji tej miało dojść po wcześniejszym naruszeniu przez Rosjan polskiej i szwedzkiej przestrzeni powietrznej.
"Kolejny natychmiastowy start Włoskich Sił Powietrznych. Eurofightery zaangażowano w działania w ramach Baltic Air Policing" - podały siły włoskie na Twitterze. Rosyjskie myśliwce zostały zawrócone do Rosji.

Włoscy piloci myśliwców Eurofighter Typhoon stacjonują w Malborku. Misja Baltic Air Policing jest pełniona od 2004 roku czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie

Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku

05.10.2022 18:31
Jak informuje szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" dwa okręty marynarki wojennej Szwecji są na miejscu wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Badają w tych punktach dno Morza Bałtyckiego. Wcześniej niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.

Niemieckie MSZ odpowiada Polskiemu Radiu ws. reparacji. Jest komentarz Zbigniewa Raua

06.10.2022 09:33
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau skomentował doniesienia Polskiego Radia ws. odpowiedzi niemieckiego MSZ na pytania dotyczące reparacji. Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że - jako Polska - "czekamy na oficjalną odpowiedź Niemiec na naszą notę".