Redakcja Polska

W poniedziałek rozpoczyna się kurs dla medyków zza wschodniej granicy

07.01.2023 14:14
W poniedziałek rozpoczyna się kurs dla osób wykonujących zawody medyczne, które przyjechały zza wschodniej granicy i chcą pracować w polskiej służbie zdrowia. Kurs e-learningowy jest bezpłatny i dotyczy organizacji ochrony zdrowia w naszym kraju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePiter Parker/shutteerstock.com

Dotychczas lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni, głównie z Ukrainy, złożyli do ministra zdrowia ponad siedem tysięcy wniosków o zatrudnienie w oparciu o tryb uproszczony.

Profesor Mateusz Jankowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, koordynator projektu, powiedział, że kurs powinien ułatwić aktywizację zawodową przede wszystkim personelu medycznego z Ukrainy. Zidentyfikowano dwie kluczowe bariery uniemożliwiające aktywizacją zawodową kard medycznych z Ukrainy: barierę językową oraz związaną z brakiem znajomości systemu ochrony zdrowia w Polsce. W marcu ubiegłego roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizowano bezpłatne kursy języka polskiego dla medyków, którzy przyjechali do Polski. Była to wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kurs ukończyło blisko półtora tysiąca osób.

- Celem kursu "Organizacja ochrony zdrowia w Polsce" jest dostarczenie podstawowych informacji w zakresie organizacji ochrony zdrowia w Polsce, niezbędnych do realizacji świadczeń medycznych przez osoby, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza Polską - podkreślił profesor Mateusz Jankowski. Organizatorem kursu jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Światową Organizacją Zdrowia, która pokrywa koszty.

Kurs będzie dostępny na platformie: med-learning.cmkp.edu.pl. Informacje o nim można znaleźć na stronie CMKP.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci z Donbasu. Tłumaczą to "ciężkim stanem zdrowia" najmłodszych

07.01.2023 10:44
W sobotę lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj oświadczył, że "rosyjscy okupanci nielegalnie deportowali z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy około 300 dzieci". - Administracja wroga ogłosiła, że te niepełnoletnie osoby są rzekomo "ciężko ranne" i dlatego muszą przejść leczenie w szpitalach w Moskwie - dodał.

Zachód dozbraja Ukrainę. "RND": pierwsze Mardery, Bradleye i AXX-y w drodze na front

07.01.2023 12:02
Zachód kontynuuje uzbrajanie Ukrainy – USA, Francja i Niemcy potwierdziły dostawę nowych pojazdów opancerzonych dla ukraińskiej armii. Ile sprzętu będzie, w czym pomoże on broniącej się armii i kiedy dotrze na Ukrainę – dostępne informacje zebrał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

"Czas bezinteresownej życzliwości". Mateusz Morawiecki złożył życzenia wyznawcom prawosławia

07.01.2023 11:33
Życzę wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia - napisał premier Mateusz Morawiecki do wyznawców prawosławia.