Redakcja Polska

Walki na wschodzie Ukrainy. Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy

24.01.2023 11:13
Siły rosyjskie przygotowują się do przeprowadzenia w nadchodzących miesiącach na Ukrainie zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że taką ocenę sytuacji potwierdza też ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Audio
  • Na Ukrainie główne walki wciąż odbywają się na wschodnim froncie. Według ukraińskiego wywiadu i ekspertów, w najbliższych tygodniach Rosja może wznowić ofensywę. Ukraiński Sztab Generalny donosi, że armia odparła ataki Rosjan na 11 odcinkach frontu w Donbasie. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Ukraina: wczoraj Rosjanie atakowali na odcinkach charkowskim, donieckim i zaporoskim
Ukraina: wczoraj Rosjanie atakowali na odcinkach charkowskim, donieckim i zaporoskimGeneral Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

ISW już wcześniej ostrzegał, że Rosjanie szykują się do przeprowadzenia operacji w obwodzie ługańskim i przekierowują jednostki wycofane z obwodu chersońskiego na linię Swatowe-Kreminna, na której ustabilizował się front na Ługańszczyźnie - czytamy w najnowszym raporcie ośrodka. Zaznaczono, że analizy ISW są zbieżne z ocenami HUR.

Posłuchaj
00:51 12162713_1.mp3 Na Ukrainie główne walki wciąż odbywają się na wschodnim froncie. Według ukraińskiego wywiadu i ekspertów, w najbliższych tygodniach Rosja może wznowić ofensywę. Ukraiński Sztab Generalny donosi, że armia odparła ataki Rosjan na 11 odcinkach frontu w Donbasie. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Rosja przygotowuje się do ofensywy, którą przeprowadzi wiosną lub wczesnym latem - mówił w ostatnich dniach w wypowiedziach medialnych przedstawiciel HUR Wadym Skibicki. Jego zdaniem "wielka ofensywa" sił rosyjskich obejmie obwody doniecki i ługański.

Atak z Białorusi - mało prawdopodobny

Zarówno Skibicki, jak i analitycy ISW za mało prawdopodobny uważają atak wojsk rosyjskich od północy, z terenów Białorusi.

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu mówił też, że rosyjska ofensywa raczej nie obejmie południa kraju.Amerykański think tank przypomina też poniedziałkową wypowiedź Olgi Romanowej, kierującej fundacją Ruś Siedząca, która broni praw więźniów w Rosji. Z 50 tys. skazańców, których Grupa Wagnera zwerbowała na wojnę, na polu walki pozostało 10 tys., reszta zginęła, jest ranna, poddała się lub zdezerterowała - mówiła Romanowa.

"ISW nie jest w stanie niezależnie potwierdzić tych wyliczeń, ale są one bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę taktyką Grupy Wagnera, polegającą na używaniu więźniów jako mięsa armatniego w bardzo wyczerpujących operacjach ofensywnych" - oceniono.

Rosja i Iran pogłębiają więzi

Rosja kontynuuje też pogłębianie więzi wojskowych i ekonomicznych z Iranem, starając się wspólnie z tym państwem omijać mechanizmy zachodnich sankcji, co jest korzystne zarówno dla Moskwy, jak i Teheranu - odnotowuje ośrodek.

W poniedziałek przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin spotkał się w Teheranie ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Bagerem Ghalibafem oraz prezydentem Ebrahimem Raisim. Strona rosyjska poinformowała, że celem wizyty było zacieśnienie współpracy w sektorze bankowym, energetycznym i handlowym. Oficjalne media irańskie spekulowały, że rozmawiano również o dalszej współpracy w sektorze zbrojeniowym.

PAP/IAR/dad

Jens Stoltenberg w "Welt": NATO powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwy

24.01.2023 08:38
Powinniśmy pomóc Ukrainie odnieść zwycięstwo na polu bitwy i stworzyć warunki do zakończenia wojny przy stole negocjacyjnym na jej warunkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na antenie niemieckiego kanału telewizyjnego Welt.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Wicepremier Sasin: budowa jest już nie do zatrzymania, prace idą pełną parą

24.01.2023 10:01
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że budowa elektrowni atomowej w Polsce jest już nie do zatrzymania.