Redakcja Polska

Eksplozje na okupowanym Krymie. Ukraiński resort obrony: zniszczono rosyjskie rakiety Kalibr

21.03.2023 15:21
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters
MON Ukrainy podał, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr
MON Ukrainy podał, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibrfot. Twitter

Odnotowano wystrzały i kilka eksplozji w pobliżu miasta Dżankoj na Krymie, gdzie znajduje się również lotnisko wojskowe obsługiwane przez Rosję - donosi Euromaidan Press, powołując się na lokalne media. "Rosyjskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły drona" - dodano w komunikacie.

"Doniesienia o ataku dronów w Dżankoju. Rosja przekształciła Dżankoj w swoją największą bazę wojskową na okupowanym Krymie i intensywnie korzysta z jego lotniska wojskowego - napisała z kolei na Twitterze ukraińska politolog Maria Avdeeva.

Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy poinformował, że systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep w Dżankoi zostały uszkodzone.

Rakiety Kalibr są przeznaczone do startu z nawodnych środków bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zasięg tej broni wynosi ponad 2500 tysięcy kilometrów dla celów naziemnych i ponad 375 kilometrów dla celów morskich.


PAP/dad

Media w Niemczech: premier Morawiecki w Heidelbergu podkreślał siłę państw narodowych jako filarów UE

21.03.2023 12:21
Podczas wykładu w Niemczech polski premier Mateusz Morawiecki odwołał się do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu mówił o "historycznym punkcie zwrotnym" dla Europy - pisze portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" .

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.

Porozumienie ws. zakupu amunicji dla Ukrainy. Müller: Polska będzie beneficjentem tego projektu

21.03.2023 12:55
- Jesteśmy beneficjentem tego projektu jako jeden z większych producentów amunicji, dlatego przystąpimy do tej procedury - zapowiedział przystąpienie do porozumienia ws. zakupu amunicji dla Ukrainy rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie ujawnił, że obecnie - w sprawie tego programu - w Polsce trwa procedura wewnętrzna.