Redakcja Polska

Rosja ingeruje w kampanię na Słowacji? Pod lupą służb dotacje z Rosji dla lidera sondaży

30.05.2023 12:52
Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik "SME" napisał, że nad informacją pracuje policja. Według "Pravdy" były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.
Zamek Bratysławski
Zamek Bratysławski shutterstock/emperorcosar

"Rosja najwyaźniej nie zrezygnowała ze swoich ambicji wpływania na wybory w innych krajach. Po tym, jak wykazano, że robiła to w wyborach prezydenckich w USA w 2016 r., podejrzenia o fałszowanie wyborów przez Rosję pojawiły się również na Słowacji" – napisał "SME".

Nad’ występując w niedzielę w jednym z programów telewizyjnych, powiedział, że pewien obywatel Słowacji przebywał w Rosji i przywiózł pieniądze dla lidera przedwyborczych rankingów - partii Kierunek (Smer). Pieniądze miały posłużyć w celu manipulowania wyborami. Według SME policja o tym wie, nie zaprzeczyła doniesieniom byłego ministra i - jak napisała gazeta - "pracuje nad przypadkiem".

Informacji o próbach manipulowania wrześniowymi wyborami nie potwierdziła ani nie zdementowała prezydent Zuzana Czaputova, a także przewodniczący parlamentu Boris Kollar. "Pravda" napisała w poniedziałek, że istnienie takich informacji wywiadowczych potwierdził były premier Eduard Heger.

Zdecydowanie rewelacjom Nad’a zaprzeczyli natomiast politycy Smer.,


IAR/dad

Rosjanie wspierali protesty przeciw gazowi łupkowemu. Strumień pieniędzy dla organizacji ekologicznych

30.05.2023 10:50
Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie, choć bezskutecznie, alarmowali w ostatnich latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu. Raport z 2016 roku wskazuje na niejawne i nieoczywiste przepływy finansów między Kremlem a organizacji proekologicznymi i mówi o sumie 82 milionów euro.

Powyborcza rozmowa prezydentów USA i Turcji. Biden dla Polskiego Radia: podniosłem kwestię Szwecji w NATO

30.05.2023 11:30
Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i pogratulował mu zwycięstwa. Na pytanie Polskiego Radia czy oczekuje teraz ruchu ze strony Erdogana w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO, prezydent USA odpowiedział: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie. Będziemy kontynuować rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu".