Redakcja Polska

Rosja przegrała wybory do Rady Praw Człowieka ONZ

11.10.2023 09:07
Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ, poinformował w mediach społecznościowych, że Rosja przegrała we wtorek w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wybory do Rady Praw Człowieka. W regionie Europy Wschodniej więcej głosów zdobyły Bułgaria i Albania.
ONZ: Rosja przegrała wybory do Rady Praw Człowieka
ONZ: Rosja przegrała wybory do Rady Praw CzłowiekaMichal Staniewski/Shutterstock & @KSzczerski/X

Polski dyplomata poinformował o wyniku głosowania. "Rosja właśnie znacząco przegrała kolejne głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - tym razem w wyborach do Rady Praw Człowieka ONZ, do której chciała być wybrana mimo iż prowadzi agresywną wojnę; zdecydowana większość państw pokazała, że nie ma na to szans" - napisał w serwisie X ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

"Nie ma miejsca dla rządu odpowiedzialnego za zbrodnie"

W tajnym głosowaniu Bułgaria zdobyła 160 głosów, zaś Albania 123. Na Rosję oddano 83 głosy.

"Państwa członkowskie ONZ wysłały władzom rosyjskim mocny sygnał: w Radzie Praw Człowieka nie ma miejsca dla rządu odpowiedzialnego za niezliczone zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości" – skomentował natomiast Louis Charbonneau z organizacji pozarządowej Human Rights Watch.

Rosja została zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ 7 kwietnia 2022 roku, półtora miesiąca po inwazji na Ukrainę. Tego samego dnia ambasador Rosji przy ONZ Dmitrij Polianski oznajmił, że jego kraj podjął decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie. Kadencja mającej siedzibę w Genewie Rady trwa 3 lata, przy czym każdego roku odnawiana jest 1/3 jej składu. Podział mandatów jest oparty na kluczu geograficznym, według którego z poszczególnych regionów świata musi pochodzić określona liczba państw.

We wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ odnawiało skład Rady na lata 2024-2026, wybierając 15 nowych członków. Poza Bułgarią i Albanią wybrane zostały: Burundi, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Malawi, Indonezja, Japonia, Kuwejt, Francja, Holandia, Brazylia, Kuba i Dominikana. 

 

PAP/dad

Parlament Litwy potępił atak Hamasu na Izrael. "Naród izraelski musi zostać uwolniony"

10.10.2023 12:55
Litwa potępiła atak Hamasu na Izrael. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjął parlament w Wilnie. Tymczasem litewska policja zwiększyła ostatnio liczbę patroli w pobliżu wileńskich synagog.

Rosyjski ekspert: Moskwa jest głównym sponsorem terrorystów Hamasu

10.10.2023 14:12
Rosja jest głównym sponsorem terrorystów z Hamasu - powiedział ekspert wojskowy Michaił Szejtelman. Wcześniej część niezależnych analityków zwróciła uwagę, że atak palestyńskiego Hamasu na Izrael jest na rękę Rosji. Moskiewski reżim liczy, że wzrok światowej opinii publicznej odwróci się od Ukrainy i skoncentruje na Bliskim Wschodzie. Kreml chciałby też, żeby Zachód, a głównie Stany Zjednoczone ograniczyły pomoc wojskową i finansową dla Kijowa.

Szef MSZ Zbigniew Rau: przy okazji wyborów znacząco wzrosła liczna okręgów wyborczych za granicą

10.10.2023 17:00
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że przy okazji tegorocznych wyborów, które odbędą się 15 października, znacząco wzrosła liczba okręgów wyborczych. W 2015 roku było ich 250 - w tym roku będzie ich 417.