Redakcja Polska

Litwa: ponad 700 placówek oświatowych i instytucji otrzymało maile o podłożonych bombach

13.10.2023 12:18
Ponad 700 placówek oświatowych oraz instytucji na Litwie otrzymało tej nocy groźby o podłożonych bombach. Część napisana została w języku rosyjskim. Wcześniej podobny atak cybernetyczny miał też miejsce na Łotwie oraz w Estonii.
Audio
  • Litwa: ponad 700 placówek oświatowych i instytucji otrzymało maile o podłożonych bombach. Materiał Kamila Zalewskiego
Litewskie służby uważają, że prawdopodobnie jest to skoordynowany atak, przeprowadzony z inicjatywy wrogich państw.
Litewskie służby uważają, że prawdopodobnie jest to skoordynowany atak, przeprowadzony z inicjatywy wrogich państw. Shutterstock

Litewska policja od rana sprawdza przede wszystkim szkoły i przedszkola, do których zostały wysłane maile z pogróżkami. Komisarz generalny Renatas Pożela poinformował, że informacje nadal napływają. Jednocześnie zaapelował, aby nie ulegać panice. Większość wiadomości napisana została po rosyjsku.

Prawdopodobnie zostały wysłane automatycznie. W niektórych z nich padają żądania okupu. Część szkół i przedszkoli zdecydowała się poinformować rodziców. Niektóre poprosiły o zabranie dzieci.

Posłuchaj
00:35 12605333_1.mp3 Litwa: ponad 700 placówek oświatowych i instytucji otrzymało maile o podłożonych bombach. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa uważa, że prawdopodobnie jest to skoordynowany atak, przeprowadzony z inicjatywy wrogich państw.

Funkcjonariusze planują spotkania koordynacyjne z kolegami z Łotwy, Estonii i Polski, podczas których podjęte miałyby być decyzje dotyczące środków zapobiegawczych, jakie należy podjąć w przypadku podobnych incydentów.


IAR/dad

Rosja gromadzi zapasy pocisków lotniczych przed atakami planowanymi na zimę

13.10.2023 09:35
Samoloty rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (DA) nie przeprowadziły ataku na Ukrainę od 21 września, czyli od 21 dni, prawdopodobnie dlatego, że gromadzi ono zapasy pocisków przed wznowieniem uderzeń zimą - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjczycy stawiają Polskę za wzór. Pochwalają odrzucenie nielegalnej migracji i globalizacji

13.10.2023 10:48
Na łamach dziennika "Daily Telegraph" ukazał się w piątek artykuł pochwalający Polskę za odrzucenia nielegalnej migracji i globalizacji. Publicysta gazety Steven Edginton uważa, że Wielka Brytania może się uczyć takiego postępowania. Podkreśla, że w Warszawie na ulicy można spacerować spokojnie po ataku Hamasu na Izrael, tego samego nie można powiedzieć o Londynie, czy innych europejskich miastach. 

Atak na Izrael. Szynkowski vel Sęk: liczba ewakuowanych Polaków zbliża się do tysiąca

13.10.2023 13:52
Liczba obywateli Polski, którzy zostali ewakuowani z Izraela, zbliża się do tysiąca - poinformował w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.