Redakcja Polska

Ukraina. Pogromcy rosyjskich dronów: polujemy na nie w nocy, a każda zestrzelona sztuka przybliża nasze zwycięstwo

29.10.2023 11:50
Wypatrują ich śladów, dyżurując nocami w polu w okolicach Odessy, aby je zniszczyć zanim uszkodzą cywilny dom, transformator energetyczny czy portowy silos zbożowy. Pogromcy rosyjskich dronów cieszą się z każdej zestrzelonej sztuki. Każda przybliża zwycięstwo Ukrainy – mówią w rozmowie z PAP.
Pogromcy rosyjskich dronów: polujemy na nie w nocy, a każda zestrzelona sztuka przybliża nasze zwycięstwo
Pogromcy rosyjskich dronów: polujemy na nie w nocy, a każda zestrzelona sztuka przybliża nasze zwycięstwoSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Najgroźniejsze są drony-kamikadze, które nadlatują z morza i celują w cywilną infrastrukturę czy magazyny zbożowe w portach nad Morzem Czarnym. Nasza ekipa zestrzeliła w ostatnich tygodniach pięć sztuk, ale mamy w naszej jednostce załogę, która załatwiła pięć tylko jednej nocy" – chwali się dowódca jednego z takich oddziałów. Jego pseudonim to Artysta.

Jedna załoga łowców dronów to cztery-pięć osób. Poruszają się samochodami terenowymi, na których zamontowane są ciężkie karabiny maszynowe.

"Nasza obrona powietrzna stara się niszczyć rosyjskie Shahedy nad morzem, bo tam ich spadające odłamki nie wyrządzają tylu szkód, co na lądzie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu uda mu się pokonać pierwszą linię obrony, do akcji wkraczamy my" – opowiada Artysta.

Nocne polowania na drony

Nocne polowania na drony to nasłuchiwanie ich charakterystycznego dźwięku, przypominającego dźwięk silnika motoroweru i żmudne przeczesywanie nieba reflektorami. Po wykryciu w niebie wrogiej maszyny rozpoczyna się jej ostrzał. "Cieszymy się z każdej zniszczonej sztuki" – podkreśla w rozmowie z PAP.

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat poinformował niedawno, że tylko we wrześniu Rosja zastosowała przeciwko jego państwu 500 dronów. Była to połowa tego, co armia rosyjska wykorzystała poprzedniej jesieni i zimy – ostrzegał.

Według ukraińskiej armii teraz Rosjanie gromadzą zapasy rakiet i bezzałogowych statków powietrznych, szykując się do nowych ataków na Ukrainę podczas nadchodzących chłodów.

"Znów będą atakowali zimą i uderzali w elektrownie i ciepłownie. Znów będą chcieli nas zamrozić, ale my się nie damy" – zapewnia Artysta.

We wrześniu 2022 roku Rosja zaczęła wykorzystywać na froncie na Ukrainie bezzałogowce sprowadzane z Iranu. Drony kamikadze, głównie typu Shahed, mają zasięg do około 1 tys. km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Maszyny te są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Jesienią ubiegłego roku analitycy ds. wojskowości ujawnili, że większość półprzewodników i innych podzespołów używanych w Shahedach pochodzi z Zachodu. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że sprzedał Moskwie swoje drony w celu ich wykorzystania na Ukrainie.


PAP/ho

UE: będzie plan wykorzystania aktywów Rosji do odbudowy Ukrainy, ale nie wiadomo kiedy

28.10.2023 10:30
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła na zakończenie szczytu w Brukseli, że Komisja pracuje nad projektem przepisów w tej sprawie i że przedstawi go krajom członkowskim, choć nie podała terminu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, jako pierwsza informowała przed miesiącem o opóźnieniach w pracach nad regulacjami.

Polscy specjaliści z PGZ remontujący sprzęt wojskowy na zapleczu frontu: nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy

28.10.2023 10:00
Grupa specjalistów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej remontuje sprzęt wojskowy, przekazany przez Polskę Ukrainie, działając w niezwykle trudnych warunkach w niewielkiej odległości od linii frontu wojny z Rosją. Nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy – podkreślili.

Szczyt UE. Apel o pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wsparcia dla Ukrainy

28.10.2023 13:00
Apel o przerwy humanitarne w walkach, by zapewnić pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wspierania finansowego i wojskowego Ukrainy - takimi wnioskami zakończył się wczoraj dwudniowy, unijny szczyt w Brukseli. Przywódcy 27 krajów rozmawiali też na temat zwiększenia wieloletniego budżetu Wspólnoty.

Szczyt na Malcie ws. pokoju na Ukrainie. Marcin Przydacz w grupie ds. bezpieczeństwa energetycznego

29.10.2023 11:00
Podczas rozmów ws. ukraińskiej formuły pokoju na Malcie minister Marcin Przydacz wystąpił jako współprzewodniczący polsko-duńskiej grupy ds. bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej. Przydacz rozmawiał także ze swoimi odpowiednikami m.in. z Japonii, Litwy i Kataru.