Redakcja Polska

Rosja znacznie zwiększy liczebność armii. Wcielą do wojska dziesiątki tysięcy osób. Putin podpisał dekret

02.12.2023 10:56
Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla. Oznacza to wzrost o 170 tys. względem stanu obecnego. 
Wskutek dekretu Putina armia Rosji wzrośnie do ponad 2 mln personelu
Wskutek dekretu Putina armia Rosji wzrośnie do ponad 2 mln personeluPAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / Dmitriy Kandinskiy/Shutterstock

Po tych zmianach armia Rosji powinna liczyć łącznie 2,209 mln. personelu - przekazała ukraińska agencja.

Jak dodano, władze w Moskwie tłumaczą tę decyzję rzekomym "wzrostem zagrożeń" związanych z "prowadzeniem specjalnej operacji wojskowej", jak w rosyjskiej propagandzie określa się wojnę z Ukrainą, a także "kontynuacją rozszerzenia NATO".

Drugi dekret Putina

W sierpniu 2022 roku, pół roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Putin wydał dekret przewidujący zwiększenie liczby żołnierzy w siłach zbrojnych o 137 tys. - do poziomu 1,15 mln. Jak wówczas informowano, całkowita liczebność armii miała wzrosnąć dzięki temu do 2,04 mln. Zarządzenie weszło w życie 1 stycznia 2023 roku.

Według szacunków ukraińskiego sztabu generalnego podczas wojny zginęło już lub zostało rannych około 330 tys. żołnierzy wroga.

Ogromne straty na froncie

Rosjanie, mimo dużych strat, powoli przesuwają się naprzód w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim. To jeden z najgorętszych odcinków frontu na Ukrainie. Rosjanie prowadzą tam ofensywę kosztem dużych strat w ludziach i sprzęcie. Zadanie, które sobie wyznaczyli to otoczenie Awdijiwki z północy i południa, ale też przebicie się przez umocnioną dzielnicę przemysłową.

- Rosjanie prowadzą zmasowane ataki na Awdijiwkę już od ponad 7 tygodni, tracą tam kilkuset żołnierzy dziennie, mimo to nie rezygnują z wciąż ponawianych szturmów wspomaganych artylerią i lotnictwem. Ukraińcy pod Awdijiwką niszczą zasoby wroga - podkreśla ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko. Jak dodaje, ukraińskim siłom jest ciężko, ale odpierają potężne uderzenia. Analityk dodaje, że z punktu widzenia zniszczenia rosyjskiego potencjału - zwłaszcza ofensywnego, Awdijwka odgrywa kolosalną rolę.


PAP/IAR/dad 

Niemiecki dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko medialne domaga się zbadania sprawy

01.12.2023 09:21
- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.

Do polskiego wojska trafiły kolejne dwie baterie przeciwlotnicze systemu PILICA

01.12.2023 13:39
Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny przeciwlotniczego systemu rakietowo artyleryjskiego PILICA; to realizacja umowy z Konsorcjum PGZ-PILICA z 2016 roku, o wartości 727,7 mln złotych brutto - przekazała w piątek Agencja Uzbrojenia.

Atakowanie wojska, wzniecanie niechęci do Ukraińców. Żaryn: Rosja szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

01.12.2023 17:15
"Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania - atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą" - napisał na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.