Redakcja Polska

Do polskiego wojska trafiły kolejne dwie baterie przeciwlotnicze systemu PILICA

01.12.2023 13:39
Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny przeciwlotniczego systemu rakietowo artyleryjskiego PILICA; to realizacja umowy z Konsorcjum PGZ-PILICA z 2016 roku, o wartości 727,7 mln złotych brutto - przekazała w piątek Agencja Uzbrojenia.
System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu PILICA
System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu PILICAtwitter.com / @MON_GOV_PL

O dostawach kolejnych zestawów PILICA AU poinformowała we wpisie na portalu X (Twitterze). "Przeciwlotnicze Systemy Rakietowo-Artyleryjskie PILICA dostarczone dla Wojska Polskiego! Na koniec listopada 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej otrzymała piąty i szósty zestaw seryjny. Przekazano także dostosowany do wersji seryjnej zestaw, który został odebrany przez 37drop (37 dywizjon rakietowy obrony powietrznej - przyp.red.) jako zestaw prototypowy" - czytamy. 

Jak przypomniano, dostawy systemów PILICA to efekt umowy z 24 listopada 2016 r., zawartej pomiędzy ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia, a Konsorcjum PGZ-PILICA (w jego skład weszły: PGZ, PIT-Radwar, PCO oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów). Wartość umowy przewidującej 6 zestawów wyniosła 727,7 mln zł brutto.

Pilica to przeciwlotniczy system bardzo krótkiego zasięgu - jego zadaniem jest zwalczanie m.in. dronów, śmigłowców, samolotów czy pocisków manewrujących na dystansie do 5 km; służy do ochrony np. lotnisk. Pierwszy seryjny zestaw tego typu przekazano do służby w marcu, wcześniej, od 2020 r, w użyciu były zestawy prototypowe. System składa się z sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowiskiem dowodzenia i stacją radiolokacyjną; dwóch pojazdów transportowych oraz dwóch wozów amunicyjnych.

Uzbrojenie zestawu stanowi podwójne działko 23 mm oraz pociski rakietowe Grom/Piorun. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym. Taka pozwala systemowi działać autonomicznie, jak również w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej jako systemu bardzo krótkiego zasięgu. Jak zapowiadała w lipcu 2022 r. Agencja Uzbrojenia, zdolności Pilicy mają zostać zwiększone przez wyposażenie jej w brytyjskie pociski CAMM - tzw. Pilica 2+.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wojsko Polskie wojsko Pilica

Jens Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO

29.11.2023 13:41
- Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek - poinformował sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Szef MSZ: Polska i Litwa opowiadają się, by nie otwierać pochopnie dyskusji na temat zmian traktatowych

30.11.2023 14:30
Historia pokazuje, że działając wspólnie możemy odeprzeć największe zagrożenia - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, który w Rydze rozmawiał ze swoim łotewskim odpowiednikiem Kriszjanisem Karinszem.

Polacy będą strzegli bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich

01.12.2023 11:22
Bezpieczeństwa nieba Litwy, Łotwy i Estonii będą przez najbliższe miesiące strzegli między innymi Polacy. W krajach bałtyckich zmieniły się jednostki sił lotniczych NATO, które biorą udział w misji Baltic Air Policing.