Redakcja Polska

Litwa: większość mieszkańców uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

15.04.2024 11:46
Większość mieszkańców Litwy uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. To wynik sondażu przeprowadzonego na zlecenie litewskiego nadawcy publicznego LRT.
Wilno - zdjęcie ilustrujące
Wilno - zdjęcie ilustrująceShutterstock/vilax

Badanie wykazało, że siedmiu na dziesięciu mieszkańców Litwy uważa, iż Rosja stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jednak prawie jedna czwarta badanych nie do końca zgadza się z tym twierdzeniem. Zdaniem litewskich ekspertów, taka odpowiedź może wynikać z tego, że część ludzi czuje się bezpiecznie, dlatego że Litwa należy do Unii Europejskiej i NATO. Jednak pewna grupa społeczeństwa litewskiego może być też pod wpływem rosyjskiej propagandy.


Posłuchaj
00:44 12926831_1 (1).mp3 Większość mieszkańców Litwy uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Sondaż wykazał ponadto, że przedstawiciele mniejszości narodowych mają inne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa - 50 procent mieszkańców, którzy mają inną niż litewska narodowość, uważa że Moskwa nie stanowi zagrożenia. Mniejszości narodowe stanowią ponad 15 procent litewskiego społeczeństwa. Najliczniejszą grupę stanowią Polacy i Rosjanie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja wojna na Ukrainie

1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

14.04.2024 16:26
Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 km oraz półmaratonu.

Specjaliści z Ukrainy przeprowadzą na Litwie szkolenia z obrony cywilnej

14.04.2024 19:52
Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało w niedzielę litewskie MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich goszczą w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką.

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame została odrestaurowana po pożarze

15.04.2024 09:44
Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana - powiedział Polskiemu Radiu rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas. Dziś mija piąta rocznica pożaru, który zniszczył część paryskiej katedry.