Redakcja Polska

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame została odrestaurowana po pożarze

15.04.2024 09:44
Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana - powiedział Polskiemu Radiu rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas. Dziś mija piąta rocznica pożaru, który zniszczył część paryskiej katedry.
Katedra Notre Dame w ogniu
Katedra Notre Dame w ogniuLoic Salan/shutterstock

Ogień dotarł do polskiej kaplicy, nie zniszczył jednak znajdującej się w niej relikwii Świętego Jana Pawła II i kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry. Rektor katedry zapewnia, że kaplica będzie wyglądała jak przed pożarem. - Została odrestaurowana. Ikona zostanie tam umieszczona i będzie to nadal polska kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej - powiedział ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame została otwarta w 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wierni będą mogli znów się tam modlić od ósmego grudnia, bo na ten dzień zaplanowano otwarcie Notre-Dame po pięcioletnim remoncie.


Posłuchaj
00:52 12926769_1.mp3 Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu została odrestaurowana - powiedział Polskiemu Radiu rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Obecnie w katedrze trwa końcowa faza odbudowy dachu i sygnaturki oraz aranżacji wnętrz. - Jesteśmy w fazie produkcji pięciu kluczowych elementów wyposażenia liturgicznego: chrzcielnicy, ołtarza, katedry, gdzie zasiada biskup, ambony, tabernakulum, a także produkcji krzeseł - mówi rektor katedry.

Wystrój wnętrza Notre-Dame ma pozostać tradycyjny. Diecezja Paryża zrezygnowała z planów zakładających współczesną aranżację katedry, ponieważ wywołały one spore kontrowersje. Wyjątkiem będą tylko nowoczesne witraże, które pojawią się w sześciu kaplicach. - Nie zapominajmy, że katedra zawsze była odzwierciedleniem pewnej epoki. Każda epoka, każde stulecie pozostawia w niej swoje ślady - podkreśla rektor Notre-Dame.

Ponowne otwarcie katedry nie będzie jednak oznaczało całkowitego zakończenia jej remontu. Pod koniec roku rozpoczną się prace nad renowacją zakrystii i zewnętrznych elementów w tylnej części świątyni. Zacznie się także rewitalizacja placu przed katedrą. - Będzie oczywiście otwarta, ale dostęp do niej może być utrudniony z powodu tych prac, które będą prawdopodobnie kontynuowane do 2028 roku, a może nawet do 2029 lub 2030 roku - poinformował rektor Notre-Dame.


IAR/dad

1000 osób uczestniczyło w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

14.04.2024 16:26
Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w 10. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 km oraz półmaratonu.

Specjaliści z Ukrainy przeprowadzą na Litwie szkolenia z obrony cywilnej

14.04.2024 19:52
Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało w niedzielę litewskie MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich goszczą w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką.

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

15.04.2024 13:44
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wybitnej artystki ludowej – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy.