Redakcja Polska

Litwa: rozpoczynają się kolejne duże ćwiczenia wojskowe. Sprawdzane będzie zachowanie instytucji na wypadek wojny

22.04.2024 14:25
Kolejne duże ćwiczenia wojskowe zaczynają się dziś na Litwie. Tym razem u północno-wschodniego sąsiada Polski będą trenować tylko litewscy żołnierze oraz tamtejsze służby. Wczoraj w pobliżu granicy z Polską rozpoczęły się też polsko-litewskie manewry.
Kolejne duże ćwiczenia wojskowe rozpoczynają się na Litwie.
Kolejne duże ćwiczenia wojskowe rozpoczynają się na Litwie. X.com/Lithuanian_Armed_Forces @LTU_Army

Litewskie siły zbrojne oraz instytucje państwowe będą ćwiczyć zachowania na wypadek wojny. Testowane mają być wszelkie niezbędne działania, sprawdzane na poszczególnych etapach zagrożenia. Na czas ćwiczeń powołanych do służby będzie blisko 10 tysięcy żołnierzy rezerwy. Sprawdzane ma być też działanie litewskich sił szybkiego reagowania. W szkoleniach wezmą udział przedstawiciele paramilitarnego Związku Strzelców oraz jednostek samorządowych.

Posłuchaj
00:37 12940465_1.mp3 Kolejne duże ćwiczenia wojskowe zaczynają się dziś na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Podczas ćwiczeń sprawdzeni zostaną komendanci przydzieleni do poszczególnych miejscowości. Wojsko zapowiada też, że między innymi w niektórych częściach Wilna i Kowna wprowadzona będzie tymczasowo godzina policyjna. Szkolenie potrwa do 10 maja.

Równolegle na Litwie odbywają się inne duże manewry wojskowe. W piątek rozpoczęły się ćwiczenia "Saber Strike". Od wczoraj trwają też manewry "Brave Griffin 24/II". Polscy i litewscy żołnierze testują w nich scenariusze obronne tzw. przesmyku suwalskiego w oparciu o obustronny plan o nazwie "Orsza".

W tym tygodniu na Litwie odbywają się również\ ćwiczenia "Grand Quadriga" z udziałem niemieckich wojsk. Wszystkie są elementem większych, natowskich manewrów "Steadfast Defender 24" odbywających się w różnych państwach Europy. Bierze w nich udział 90 tysięcy żołnierzy z ponad 30 państw.


IAR/dadPolskie służby przechwyciły transport nielegalnych odpadów z Niemiec

22.04.2024 11:07
Kontrolerzy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przechwycili transport 24 ton nielegalnych odpadów z Niemiec. Jak podkreślił Maciej Karczyński, rzecznik Inspektoratu, odpady wróciły do kraju pochodzenia, a cała akcja odbyła się dzięki współpracy w ramach systemu SENT.

Amerykańska pomoc dla Ukrainy. Media: znaczna część uzbrojenia już czeka w Rzeszowie

22.04.2024 12:25
"Pomoc dla Ukrainy może udaremnić rosyjską ofensywę" - pisze "Daily Telegraph". W brytyjskich mediach dominuje opinia, że zatwierdzony przez Izbę Reprezentantów plan pozwoli Ukraińcom odetchnąć. Z kolei według "Financial Times" część z obiecanej przez Amerykanów broni może znajdować się już na terenie Polski i lada chwila ma zostać wysłana na front.

Sekretarz generalny NATO i premier Wielkiej Brytanii we wtorek w Warszawie

22.04.2024 13:48
We wtorek w Warszawie wizytę złożą sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Spotkają się z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.