X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

OBWE włączy się w pomoc Polakom na Białorusi

20.04.2021 15:09
OBWE ma włączyć się w pomoc Polakom na Białorusi. Taką deklarację miała złożyć szefowa organizacji Helga Schmid w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Do rozmowy polityków doszło w pałacu prezydenckim w Warszawie.
Audio
  • Prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski relacjonował w rozmowie z Polskim Radiem, że sekretarz generalna OBWE zadeklarowała wszelką możliwą pomoc w tej sprawie (IAR)
Andrzej Poczobut i Andżelika Borys
Andrzej Poczobut i Andżelika Borys PAP/Artur Reszko & PAP/Paweł Supernak

Prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski relacjonował w rozmowie z Polskim Radiem, że sekretarz generalna OBWE zadeklarowała wszelką możliwą pomoc w tej sprawie. - Padła ważna deklaracja ze strony pani Helgi Schmid, że OBWE użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych na poprawę sytuacji Polaków na Białorusi. Już dzisiaj uruchomiono kanały dyplomatyczne i polityczne: oświadczenia ze strony Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, ale także działania Wysokiego Komisarza OBWE do spraw mniejszości narodowych - dodał prezydencki minister.

Miesiąc temu w Mińsku aresztowano liderów polskiej mniejszości na Białorusi, w tym prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys oraz Andrzeja Poczobuta. Oskarżono ich o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Jest to związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Na przesłuchania trafili też inni polonijni działacze.

Andrzej Duda rozmawiał też z sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o sytuacji na wschodzie Ukrainy. W ostatnich tygodniach przy ukraińskiej granicy oraz na okupowanym przez Rosję Krymie pojawiają się kolejne oddziały rosyjskich wojsk. Według szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, teraz stacjonuje tam ponad 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Jak podkreślił Krzysztof Szczerski, podczas spotkania w Warszawie politycy mówili, że rosyjska eskalacja napięcia przypomina sytuację w Gruzji z 2008 roku i może łatwo przerodzić się w otwartą wojnę. - Jest pełna zgoda pomiędzy panem prezydentem i sekretarz generalną, że tylko spójna, jednoznaczna i zdecydowana odpowiedź Zachodu, całego wolnego świata na tą eskalację napięcia w kierunku Rosji jest kluczowa i może doprowadzić do zmiany tej niebezpiecznej sytuacji za wschodnią granicą Ukrainy i na Morzu Czarnym - dodał prezydencki minister.

Politycy rozmawiali też w Warszawie o sytuacji w Mołdawii i na Kaukazie. W przyszłym roku Polska ma objąć prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.


IAR/dad

Amerykańskie samoloty bojowe przyleciały do Polski. Pentagon: to rutynowe ćwiczenia

20.04.2021 11:19
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że pojawienie się w Polsce myśliwców F-15 i F-16 oraz samolotów transportowych C-130 jest elementem rutynowych ćwiczeń. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Kirby zapewnił, że obecność w Polsce amerykańskich maszyn nie ma związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Kolejny apel w Unii o zatrzymanie Nord Stream 2 - tym razem w rezolucji Euronestu

20.04.2021 12:30
Jest kolejne wezwanie w Unii o zatrzymanie budowy Nord Stream 2. Tym razem taki apel znalazł się w rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronestu. W jego skład wchodzą eurodeputowani i posłowie z pięciu krajów Partnerstwa Wschodniego - Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu.

Polscy żołnierze jadą na misję NATO do Turcji

20.04.2021 13:06
Polscy żołnierze jadą na misję NATO do Turcji. Wejdą w skład operacji rozpoczętej w 2015 roku. Uroczyste pożegnanie polskiego kontyngentu w południe na lotnisku w Babich Dołach.