Redakcja Polska

Duże zainteresowanie kursami adaptacyjno-językowymi wśród repatriantów

01.09.2021 12:30
Uczestnicy tegorocznych obozów to w większości repatrianci z Kazachstanu, którzy w ciągu ostatnich miesięcy zamieszkali - na zaproszenie gmin - w różnych miastach Polski.
Audio
  • Repatrianci na kursach adaptacyjno-językowych [posłuchaj]
Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski
Repatrianci z Kazachstanu wracają do Polski Foto: materiały prasowe

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – podobnie jak w latach ubiegłych – zorganizował kursy adaptacyjno-językowe dla repatriantów i ich rodzin.

W tym roku w lipcu i sierpniu odbyło się 5 obozów – dwa w Warszawie, dwa we Wrocławiu i jeden w Płocku. Kursy mają ułatwić funkcjonowanie w polskich realiach oraz adaptację w środowisku lokalnym, dzięki lekcjom języka polskiego ich uczestnicy mogą też doskonalić swoją polszczyznę.

Z kierowniczką kursu Martą Świrydowicz oraz z uczestnikami spotkania w Warszawie rozmawiała Ewa Plisiecka.

 

12 tys. uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach na Litwie. "Dbają o zachowanie tożsamości narodowej"

01.09.2021 12:00
W polskich szkołach na Litwie odbędą się dzisiaj uroczyste apele z okazji początku roku szkolnego. Uczniowie będą uczyć się stacjonarnie. Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Oprócz tego funkcjonują też liczne przedszkola z polskim językiem nauczania.

"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

01.09.2021 10:36
1 września nad ranem hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.

Dyrektor Muzeum Armii w Londynie: Polska w 1939 r. stawiała zacięty opór, a walki były bardziej zacięte niż we Francji

01.09.2021 15:34
- We wrześniu 1939 r. Polska prowadziła ciężkie, zacięte walki z Niemcami, i zaczyna to być dostrzegane w Wielkiej Brytanii, ale z wielu powodów ich wynik nie mógł być inny niż porażka – mówi Justin Maciejewski, dyrektor Narodowego Muzeum Armii (NAM) w Londynie. Dodał, że starcia "w wielu aspektach były bardziej zacięte niż we Francji w następnym roku".