Redakcja Polska

12 tys. uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach na Litwie. "Dbają o zachowanie tożsamości narodowej"

01.09.2021 12:00
W polskich szkołach na Litwie odbędą się dzisiaj uroczyste apele z okazji początku roku szkolnego. Uczniowie będą uczyć się stacjonarnie. Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Oprócz tego funkcjonują też liczne przedszkola z polskim językiem nauczania.
Audio
  • Sieć polskich szkół na Litwie liczy ponad 70 placówek. Rozmowa Kamila Zalewskiego z prezesem Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józefem Kwiatkowskim [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Algimantas Barzdzius

Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Krystyna Dzierżyńska powiedziała Polskiemu Radiu, że w tym roku do szkół polskich pójdzie ponad dwanaście i pół tysiąca uczniów.

- Jest to podobna liczba do ubiegłorocznej. Jeśli mówimy o uczniach klas pierwszych, to będzie podobnie, jak w ciągu ostatnich czterech latach. Naukę rozpocznie około tysiąca pierwszaków - wyjaśniła.

Wsparcie

Krystyna Dzierżyńska podkreśliła, że szkoły polskie nie tylko dbają o zachowanie tożsamości narodowej uczniów. - Uczeń, który kończy szkołę polską, naprawdę dobrze zna język litewski. Potrafi zdać egzaminy końcowe i dalej studiować w języku państwowym - powiedziała wiceprezes "Macierzy Szkolnej".

Uczniowie i ich rodzice mogą też liczyć na wsparcie ze strony państwa polskiego. Od kilku lat Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" realizuje m.in. program "Bon Pierwszaka", w ramach którego do dzieci ze szkół polskich każdego roku trafiają wyprawki szkolne. Są to plecaki z pełnym wyposażeniem oraz jednorazowe stypendia o równowartości 500 zł.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Realizowany jest również na Łotwie, Ukrainie i w Czechach. Na stypendia w ramach programu "Bon maturzysty" mogą liczyć też uczniowie ostatnich klas ze szkół polskich na Litwie.

IAR/ho

Wspomnienia legendarnego boksera. Ukazała się książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski"

30.08.2021 16:12
Tadeusz Pietrzykowski na terenie KL Auschwitz walczył na ringu z obozowymi kapo. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Boksować uczył się przed wojną u Feliksa Stamma, słynnego trenera warszawskiego klubu Legia. Zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej. Kiedy wybuchła wojna miał zaledwie 22 lata.

Obchody Roku Stanisława Lema sięgają aż Korei Południowej. Instalacja "Do You Feel Connected?" na Gwangju Design Biennale

31.08.2021 09:20
W Korei Południowej, podczas Gwangju Design Biennale od 1 września prezentowana będzie instalacja infuture.institute przygotowana we współpracy z Martą Flisykowską "Do You Feel Connected?" - poinformował  Marek Pogorzelski w imieniu organizatorów projektu, Instytutu Adama Mickiewicza.

18. Festiwal „Wilno w Gdańsku” już w najbliższy weekend

31.08.2021 15:00
Kolejna edycja imprezy, organizowanej wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, odbędzie się w dniach 3-5 września; organizatorzy zapowiadają m.in. jarmark wileński i bogaty program artystyczny