Redakcja Polska

Narodowe Czytanie w Polsce i poza granicami kraju

04.09.2021 15:35
W samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim rozpoczęła się ogólnopolska akcja, promująca czytelnictwo – w tym roku narodową lekturą jest „Moralność pani Dulskiej”. Narodowe Czytanie odbyło się też w 24 miejscach poza granicami kraju. Zorganizowały je środowiska polonijne i placówki dyplomatyczne.
Audio
  • Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie - materiał Ewy Plisieckiej [posuchaj]
Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka w ogrodzie Saskim w Warszawie
Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka w ogrodzie Saskim w WarszawieCezary Piwowarski/Polskie Radio

10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie tradycyjnie zainaugurowali prezydent Andrzej Duda i jego małżonka. Odczytali początek dramatu Gabrieli Zapolskiej, następnie scenę w Ogrodzie Saskim zajęli aktorzy.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda podkreśla ponadczasowość przesłania dramatu Gabrieli Zapolskiej, z kolei Andrzej Duda zaznaczał, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach.

Reżyserem inscenizacji w Ogrodzie Saskim jest dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Na scenie wystąpiło kilkunastu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielały się kolejno trzy aktorki - Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podkreślał, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa.

"Moralność pani Dulskiej" jest dziś czytana w całym kraju - w domach kultury, szkołach, bibliotekach, teatrach, szpitalach czy jednostkach wojskowych. W czytanie włączyli się artyści i samorządowcy.

Narodowe Czytanie odbyło się też w 24 miejscach poza granicami kraju. Zorganizowały je środowiska polonijne i placówki dyplomatyczne - mówi prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Jednym z pierwszych miejsc za granicą, które w tym roku przystąpiło do akcji Narodowe Czytanie, było Wilno. „Moralność Pani Dulskiej” czytano tam w jednej z polskich kawiarni. Wcześniej krótki wykład o epoce, w której powstawała sztuka, oraz o jej autorce wygłosiła doktor Irena Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego. Z kolei Polski Teatr "Studio" w Wilnie specjalnie na tę okazję przygotował inscenizacje kilku fragmentów utworu.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele. Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

IAR/ep

W Wilnie odbyło się Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej”

03.09.2021 13:28
W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie. W akcji czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, uczestniczyło około 40 osób.

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Wielkie święto polskiej literatury

03.09.2021 17:00
10. edycja Narodowego Czytania to święto klasyki literatury polskiej. Tradycyjnie zainauguruje je w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka.

Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne

04.09.2021 14:52
Para prezydencka zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie.Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mówiła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, która jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, jest utworem ponadczasowym. Z kolei prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach.