Redakcja Polska

"Pielęgnowana duma z polskości". Prezydent nadał odznaczenia członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

19.09.2021 08:20
Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe członkom Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z okazji 30-lecia jego istnienia.
Otwarcie Światowego Centrum Polonii w Pułtusku
Otwarcie Światowego Centrum Polonii w PułtuskuTwitter/Kancelaria Prezydenta RP

Ordery "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego, za działalność na rzecz środowisk polonijnych" wręczył w imieniu prezydenta sekretarz stanu w jego kancelarii Adam Kwiatkowski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Dariusz Piotr Bonisławski i ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Srebrnym Krzyżem Zasługi Tomasz Głowiński, Anna Kietlińska, Tomasz Różniak i Władysław Strutyński, a Brązowym Krzyżem Zasługi Krzysztof Łachmański i Elżbieta Stelmachowska.

- Jest ogromnie istotne, aby nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata duma z polskości była pielęgnowana, a więzi mające źródło w poczuciu tożsamości narodowej były umacniane - napisał w liście skierowanym do Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił zasługi Stowarzyszenia dla utrzymania łączności Polaków z zagranicy i Polonii z krajem w sferach kultury, pamięci i pomocy materialnej. Przypomniał Konferencję "Kraj - Emigracja” pod patronatem Jana Pawła II, I Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy oraz I Światowy Zjazd Kombatantów.

- Jestem pełen uznania dla trzydziestoletnich dokonań Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”. W strukturach tej organizacji znalazło się wiele wybitnych osobistości, które przyczyniły się do zwycięstwa wolności w Polsce oraz zbudowania podwalin demokratycznej, nowoczesnej Rzeczypospolitej. Stworzyli Państwo potężną sieć współpracy z ponad pięciuset podmiotami w 54 krajach, reprezentującymi Polaków na Wschodzie i światową Polonię - napisał prezydent Andrzej Duda.

IAR/ho

W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

17.09.2021 17:58
W Białymstoku zostało w piątek oficjalnie otwarte Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolska instytucja kultury, która ma prezentować m.in. problematykę deportacji na Wschód. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Pierwsi zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycję od soboty.

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę sformowania Armii gen. Władysława Andersa

18.09.2021 09:28
Powstanie Armii Polskiej było możliwe dzięki układowi Sikorski-Majski, który zakładał, że polskie oddziały zostaną stworzone ze zwolnionych na mocy amnestii mieszkańców Kresów Wschodnich.

W Berlinie ruszył V Kongres Młodej Polonii

18.09.2021 12:25
Wydarzenie gromadzi ponad stu uczestników, głównie przedstawicieli organizacji polonijnych, ale też niemieckich polityków i ekspertów.