Redakcja Polska

Ważne święto dla amerykańskiej Polonii. Dzień Pułaskiego w USA

11.10.2021 10:12
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • 11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza PułaskiegoMarek Wałkuski/Twitter

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci wydając okolicznościowe proklamacje. W tegorocznej Joe Biden przypomniał, że urodzony Polsce bohater oddał życie za niepodległość Stanów Zjednoczonych i pochwalił jego talenty przywódcze i wojskowe.

Prezydent USA podkreślił wkład Pułaskiego w walkę o wolności i demokrację w USA. - Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali kluczową rolę w rozwoju naszego kraju - służąc w siłach zbrojnych, chroniąc nasze społeczności, zakładając biznesy, rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, stojąc na pierwszej linii walki z pandemią i tworząc sztukę, która inspiruje nas wszystkich - oświadczył Joe Biden.

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Po rocznej przerwie w Grand Rapids w stanie Michigan znów zorganizowano Dni Pułaskiego z koncertami Polki, zabawami tanecznymi i zawodami w jedzeniu gołąbków. Przed tygodniem ulicami Nowego Jorku przeszła Parada Pułaskiego.

Kolekcja oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego trafi do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi

11.10.2021 09:10
Grzegorz Rosiński, polski artysta od lat tworzący poza granicami Polski, poinformował o tym w trakcie 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

30 lat warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Otwarto jubileuszową wystawę

11.10.2021 07:44
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w tym roku skończyła 30 lat. Z okazji obchodzonego jubileuszu w holu głównym giełdy w ubiegłym tygodniu 7 października otwarto wystawę dokumentującą jej historię.

Jak wygląda zorganizowany proceder migracyjny? Prokuratura ujawnia szczegóły

11.10.2021 09:21
Opierając się na zeznaniach zatrzymanych kilka dni temu nielegalnych migrantów, prokuratura odtworzyła szczegóły zorganizowanego przerzutu. Celem podejrzanych miały być Niemcy i Holandia. Polskę traktowano natomiast jako kraj tranzytowy.