Redakcja Polska

Jak wygląda zorganizowany proceder migracyjny? Prokuratura ujawnia szczegóły

11.10.2021 09:21
Opierając się na zeznaniach zatrzymanych kilka dni temu nielegalnych migrantów, prokuratura odtworzyła szczegóły zorganizowanego przerzutu. Celem podejrzanych miały być Niemcy i Holandia. Polskę traktowano natomiast jako kraj tranzytowy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne twitter.com/Straz_Graniczna

W czwartek 7 października Straż Graniczna zatrzymała w stolicy pięć osób obywatelstwa syryjskiego, jemeńskiego i irackiego i kierowcę, obywatela Tadżykistanu. Jak poinformowali funkcjonariusze - pasażerowie nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską.

Prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiadomiła, że podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia czynu zabronionego. Chodzi o przekroczenie wbrew przepisom granicy RP we współdziałaniu z innymi osobami. Jak wskazała w rozmowie z portalem tvp.info prok. Skrzyniarz  - jest on zagrożony karą pozbawienia wolności do trzech lat. - Kierowcy samochodu grozi z kolei kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu - dodała.  

W sobotę sąd rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec obywatela Tadżykistanu. Został on zatrzymany na dwa miesiące.

Procedura migracyjna 

Prokuratura poinformowała, że na podstawie wyjaśnień, jakie złożyli zatrzymani, udało się odtworzyć szczegóły zorganizowanego procederu migracyjnego - podał portal tvp.info.

– Osoby te dostały się drogą lotniczą na teren Białorusi – do Mińska. Część z nich od dłuższego czasu przebywała w Rosji. Po przybyciu do Mińska podejrzani spędzili kilka dni w hotelach, skąd wyruszyli taksówkami w kierunku polsko-białoruskiej granicy. Kolejne dni spędzili w lesie w oczekiwaniu na dogodny moment nielegalnego przekroczenia granicy. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych cudzoziemcy uzyskali informację o lokalizacji miejsca przejścia i oczekiwania kierowcy, którego zadaniem było przetransportowanie ich do granicy z Niemcami – wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Podejrzani mówili, że otrzymali informację o możliwości przedostania się do Polski z terenu Białorusi - pisze portal tvp.info i dodaje, że Polska nie była celem podróży migrantów. Dziennikarze wskazują także, że zatrzymani chcieli przedostać się do Niemiec i Holandii. Za taką możliwość mieli zapłacić organizatorom przejazdu od dwóch do ośmiu tysięcy dolarów. 


PR24/ho

Kryzys migracyjny. Loty z Iraku na Białoruś zostały wstrzymane

09.10.2021 18:28
Zgodnie z wytycznymi Irackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wstrzymane zostały wszystkie loty z Iraku na Białoruś, w tym loty irackich i katarskich linii lotniczych - poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Los Angeles: Instytut Pileckiego otwiera w Holocaust Museum wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

10.10.2021 10:54
W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa "Passports for Life". Ekspozycję ukazującą działania polskich dyplomatów ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej stworzył Instytutu Pileckiego.

"Bild am Sonntag": prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko Aleksandrowi Łukaszence

10.10.2021 16:08
Niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" informuje, że tamtejsza prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Jest on podejrzewany o organizowanie przemytu ludzi.