Redakcja Polska

Skoordynowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy. MSZ uruchamia specjalny formularz

28.02.2022 14:10
W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc - przekazało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMateusz Wlodarczyk/Forum

MSZ w opublikowanym komunikacie poinformowało, że w związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc.

Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim.

Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.

W jaki sposób działa wsparcie?

 - Jesteśmy gotowi, jako państwo, do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby dotrzeć z pomocą zarówno do tych osób, które będą docierały do nas, na nasze terytorium - tym, czym zajmować się będzie MSWiA razem z wojewodami, ale także, żeby pomóc na terytorium Ukrainy - zapowiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej Paweł Jabłoński.

Wiceminister wyjaśnił także w skrócie działanie za pośrednictwem strony pomagamukrainie.gov.pl. - Jeżeli ktoś - organizacja pozarządowa, firma czy osoba prywatna -chce pomóc, chce coś przekazać, czy to w Polsce, czy chce przekazać za granicę, będzie mogła zgłosić się poprzez tę stronę internetową, będzie mogła tam wskazać, jakiego rodzaju pomoc może zaoferować - zaznaczył.

Jak dodał, następnie ta osoba zostanie skierowana do właściwego punktu na terenie swojego województwa lub konkretnego powiatu i te dary, lub oferty, które zostaną zaoferowane, będą koordynowane przez wojewodów i przekazywane przez nich do bazy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a ona będzie przekazywać to w skoordynowany sposób na terytorium Ukrainy.

PAP/IAR/ho

Francja wysłała do Polski 33 tony pomocy humanitarnej dla Ukraińców

28.02.2022 10:40
Władze Francji wysłały do Polski 33 tony pomocy humanitarnej przeznaczonej dla ukraińskich uchodźców - ogłosił w poniedziałek francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. W transporcie znalazły się m.in. namioty, leki i żywność.

Do granicy z Polską zmierzają dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy

28.02.2022 13:17
Według Straży Granicznej tylko do poniedziałku trafiło do nas 281 tysięcy uciekinierów z tego kraju. Wczoraj polskie przejścia graniczne przekroczyła największa dotychczas liczba osób - ponad 100 tysięcy.

Szefowa niemieckiego MON: broń dla Ukrainy już w drodze

28.02.2022 13:36
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że obiecana władzom w Kijowie broń wkrótce dotrze do celu. Po rosyjskim ataku na Ukrainę rząd federalny zapowiedział daleko idące zmiany w polityce wobec Rosji.