Redakcja Polska

Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków za Granicą

07.05.2022 08:41
W Rzymie rozpoczynają się Dni Polonii i Polaków za Granicą. Zainauguruje je wystawa poświęcona postaci wybitnego pisarza, żołnierza armii generała Andersa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który od 1955 roku mieszkał i tworzył w Neapolu.
Audio
  • Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków [POSŁUCHAJ]
Flaga RP
Flaga RPshutterstock

Kuratorami wystawy i oprowadzającymi po ekspozycji opowiadającej o życiu pisarza, który przeszedł i opisał piekło sowieckich łagrów w książce "Inny świat", są jego córka Marta Herling, profesor Alessandro Ajres z Uniwersytetu w Bari i profesor Krystyna Jaworska z uniwersytetu turyńskiego. Spotkanie odbędzie się w rzymskim Muzeum Etrusków w Villa Giulia.

Następnie publiczność będzie mogła zwiedzić znajdującą w kompleksie muzeum Villa Poniatowski, która należała do bratanka ostatniego króla Polski, miłośnika sztuki i szczodrego mecenasa artystów Stanisława Poniatowskiego. Na zakończenie odbędzie się koncert polsko-włoskiego zespołu muzyki dawnej "Giardino di Delizie" - "Ogród rozkoszy", na którym zostaną zaprezentowane dzieła polskich kompozytorów barokowych.

IAR/PP

Szef MSZ złożył życzenia Polonii i Polakom za granicą w dniu ich święta

02.05.2022 09:22
Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 milionów osób polskiego pochodzenia."Każdemu z państwa dziękuję za miłość do naszej wspólnej ojczyzny" - powiedział Zbigniew Rau.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje

07.05.2022 18:33
Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta poinformował, że w poniedziałek w południe Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Z przekazanych informacji wynika, że plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.