Redakcja Polska

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera repatriację Polaków z Uzbekistanu i Kirgistanu

23.05.2022 12:00
Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polskich z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Audio
  • Z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Repatrianci z Kazachstanu
Repatrianci z Kazachstanu РАР/Jakub Kaczmarczyk

- Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi repatriacją, w Uzbekistanie i Kirgistanie, informowaliśmy o możliwościach repatriacji, pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentów oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego, które będą realizowane w formule online – mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Juliusz Szymczak-Gałkowski, członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

- Do tych ludzi trzeba przyjechać. Jak się kogoś zaprasza to właśnie trzeba zaprosić. Nie wystarczy ogłoszenie w prasie czy radiu: jak chcecie to wracajcie zobaczycie jak to będzie. Nie. Ich trzeba przekonać. trzeba opowiedzieć o Polsce, jakie są warunki, jakie są zasady powrotu. Czego my wymagamy, a co możemy zaoferować. Trzeba podkreślić, że to są ludzie, którzy są takiego kontakty spragnieni. Oni są zainteresowani kontaktem z ojczyzną, ojczyzną której przez kilkadziesiąt lat nie mieli - dodaje Juliusz Szymczak-Gałkowski.

Eksperci przebywali w Uzbekistanie i Kirgistanie w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja”. Jest on realizowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na spotkania, które odbyły się miedzy innymi w miastach uzbeckich, Bucharze i Samarkandzie oraz w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie ofiar sowieckich deportacji, z których większość nigdy nie była w Polsce. Często nie znają języka polskiego. Dlatego eksperci zachęcali do korzystania z możliwości darmowych lekcji języka polskiego, prowadzonych online przez nauczycieli z Polski.

- Lekcje języka polskiego mają przygotować przyszłych repatriantów do życia w Polsce. Są bardzo ważne z tego względu, że repatrianci po przyjeździe do Polski muszą wejść w strukturę społeczeństwa polskiego. Muszą umieć się porozumiewać, potrafić wypełnić dokumenty czy znaleźć sobie pracę. To są ludzie, którzy po przekroczeniu granicy w ramach procedury repatriacyjnej staną się obywatelami polskimi i powinni funkcjonować tak, jak inni obywatele naszego kraju, a bez znajomości języka polskiego to się nie uda – powiedział Juliusz Szymczak-Gałkowski.

Lekcje języka polskiego mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Nauczyciele z Polski łączą się z ich uczestnikami przez platformę internetową. Lekcje są oparte na programach autorskich, których założeniem jest, by tych ludzi przez te trzy miesiące trwania kursu przygotować do życia w Polsce.

W wyniku spotkań przeprowadzonych w ramach wizyty w Uzbekistanie i Kirgistanie gotowość udziału w kursach języka polskiego zadeklarowało ponad 120 osób.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku. Kolejną edycję - po Uzbekistanie i Kirgistanie - zaplanowano na wrzesień. Eksperci Fundacji odwiedzą wówczas skupiska ludności pochodzenia polskiego w Kazachstanie.

Ważną inicjatywą Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" jest także pomoc Ukrainie. Fundacja uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Wszystkie zebrane środki przeznaczono w całości dla potrzebujących przebywających zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie granicy. Zakres pomocy uzależniony jest od rozwoju sytuacji w Ukrainie i dostosowany do bieżących potrzeb uchodźców wojennych.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, organizując pomoc dla Ukrainy, w tym dla Polaków w Ukrainie, współpracuje ściśle z Kancelarią Prezydenta RP, a szczególnie z Panią Prezydentową Agatą Korhauser-Dudą.

- Jest to niezwykle ważna i owocna współpraca. Pani Prezydentowa uważa, z czego się bardzo cieszymy, że Fundacja jest skuteczna w takich działaniach. Wspieramy obecnie około dwudziestu organizacji i parafii na terenie Ukrainy - podkreśla rozmówca Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas.

 

Andrzej Duda w Radzie Najwyższej: tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości

22.05.2022 14:01
Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem UE w pełnym tego słowa znaczeniu - zadeklarował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podziękował Ukraińcom za obronę Europy "przed najazdem nowego rosyjskiego imperializmu". Jak zaznaczył portal informacyjny Ukrinform, polski prezydent  został powitany przez deputowanych oklaskami.

"Polska stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy". Olena Zełenska dziękuje Polakom

22.05.2022 13:48
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip zatytułowany "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" - napisała.