Redakcja Polska

Polskie Radio poszukuje bezcennych płyt z nagraniami z 1939 roku

03.06.2022 15:02
Trwa akcja "Gdzie jest czarny neseser?". Polskie Radio poszukuje zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku, wyniesionych z rozgłośni przez jej pracowników. Część płyt odnaleziono, losy części kolekcji nadal są nieznane.  
Audio
  • Trwa akcja Polskiego Radia "Gdzie jest czarny neseser?" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Premiera albumu Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku
Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku"Foto: PR24

Zgłaszają się pierwsze osoby, które uważają, że trafiły na trop zaginionego zbioru. Wśród nich jest historyk i pasjonat radia Tomasz Lerski, właściciel trzech archiwalnych płyt Polskiego Radia z 1939 roku. Jest na nich zapis przemówienia wicepremiera rządu Eugeniusza Kwiatkowskiego z momentu przekazania przez włościan Wojsku Polskiemu karabinu maszynowego oraz prelekcja radiowa zoologa i podróżnika profesora Michała Siedleckiego.

Zdaniem dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, to wprawdzie nie są poszukiwane płyty, ale nadal stanowią bezcenne znalezisko. Płyty mogą stanowić wskazówkę co do lokalizacji poszukiwanego zbioru,  zostały bowiem zakupione na targu staroci w Krakowie.

Na początku maja Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych nagrań z września 1939 roku. Kierownik radiowego studia emisyjnego Mirosław Panufnik – brat słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika - we wrześniu 1939 r. wyniósł z rozgłośni czarny neseser z płytami, na których były nagrane  przemówienia prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Nagrania z budynku radia wynosili także jego pracownicy Eugeniusz Domachowski i ppłk. Wacław Lipiński. To kolekcja 93 płyt odnalezionych w 1979 roku. W ubiegłym roku zostały one wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Są to pierwsze w historii materiały dźwiękowe, które trafiły na tę prestiżową listę. Nagrania zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego albumu.  

Teraz Polskie Radio po raz kolejny zwraca się do słuchaczy apelując o przekazywanie informacji na temat zaginionego zbioru. Pod koniec września 1939 roku w Polskim Radiu było ponad 9 tys. nagranych płyt tzw. metalofonów. W ostatnich dniach września dyrektor rozgłośni Edmund Rudnicki wydał polecenie wyniesienia i ukrycia płyt z przemówieniami nagranymi we wrześniu 1939. Pracownicy rozgłośni podzielili zbiór na trzy części. Część kolekcji, wyniesiona przez Eugeniusza Domachowskiego i ppłk. Wacława Lipińskiego, została odnaleziona w 1979 r. Płyty, które wyniósł w czarnym neseserze Mirosław Panufnik, zaginęły. Akcja „Gdzie jest czarny neseser” daje szansę na odnalezienie choć części z nich. Polskie Radio apeluje o przekazywanie wszystkich informacji na temat zaginionego zbioru na adres: czarnyneseser@polskieradio.pl.

IAR/ep

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

Prezes IPN: Polskie Radio we wrześniu 39 r. było głosem osamotnionej Polski rozdzieranej przez agresorów

19.05.2022 15:07
Polskie Radio odgrywało bardzo istotną rolę w wojnie obronnej w 1939 roku. Było głosem osamotnionej Polski rozdzieranej przez dwóch agresorów – III Rzeszę i Związek Sowiecki - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Piotr Gliński: odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny

03.06.2022 12:15
Odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny – zmierzający do pojednania dwóch narodów i pozytywnych interpretacji dotyczących naszej współpracy, naszych relacji - powiedział polskatimes.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.