Redakcja Polska

W Kazimierzu Dolnym ruszył wakacyjny obóz "Kulturalne Lato z KUL" dla polonijnych dzieci

07.08.2022 11:00
W Kazimierzu Dolnym (Lubelskie) rozpoczął się wakacyjny obóz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dla 30 dzieci Polonii między innymi z Wielkiej Brytanii, Włoch i Węgier.
Kazimierz Dolny
Kazimierz DolnyPaulSat/shutterstock

Wakacyjny obóz "Kulturalne Lato z KUL" odbywa się po raz pierwszy, a jego celem jest połączenie młodych Polaków z zagranicy, którzy będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i poznania Polski. "W kazimierskiej Rajchertówce Domu Pracy Twórczej KUL gościmy 30 dzieci z Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec i Węgier. Zapisy na obóz cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i niemal sto osób chciało przylecieć do Polski" - powiedziała Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Na czas wypoczynku zaplanowano między innymi zwiedzanie Kazimierza Dolnego, wycieczki do Lublina i Warszawy, warsztaty heraldyczne, przejażdżkę Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową i zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. „Obóz to także szansa na rozwój artystyczny dzieci. Warsztaty fotografii poprowadzi Maks Skrzeczkowski, laureat Grand Press Photo 2021, natomiast muzyk Joszko Broda z zespołem wprowadzą młodzież w świat dźwięków i melodii" - wyjaśniła Monika Stojowska.

W niedzielę uczestników obozu odwiedzi ks. prof. Mirosław Kalinowski Rektor KUL. "Po wspólnej mszy świętej w kazimierskiej Farze, będzie czas na spotkanie, rozmowy i wspólną fotografię" - powiedziała. Według Stojowskiej, program wakacyjnego obozu "był odpowiedzią na pragnienia Polonii, która podczas licznych spotkań z Rektorem KUL zgłaszała potrzebę zorganizowania oryginalnego wakacyjnego wypoczynku młodzieży polonijnej".

Obóz "Kulturalne Lato z KUL" potrwa do 19 sierpnia. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół KUL we współpracy z KUL oraz Akademią Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2022 - Wypoczynek Letni".


PAP/ho

Polszczyzna językiem urzędowym w Brazylii. Chodzi o wyjątkową gminę

30.07.2022 14:00
Język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii – informuje Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W ocenie Stowarzyszenia Polonia brazylijska dokonała w ten sposób „rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”.

Gala konkursu "Być Polakiem". "Wszystkie prace mają wspólny mianownik"

03.08.2022 13:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono kilkadziesiąt nagród dla zwycięzców konkursu "Być Polakiem". Akcja skierowana do dzieci i młodzieży Polaków mieszkających poza granicami kraju odbyła się pod hasłem: "Mieszkasz poza Polską, Twoje serce jest w Polsce". Młodzi Polacy mieli między innymi za zadanie narysować widokówkę z Polski, napisać wiersz czy nagrać wideo na temat relacji z Ojczyzną.

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

05.08.2022 15:16
1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".