Redakcja Polska

Manifestacja polskości. W Nowym Jorku odbywa się 85. Parada Pułaskiego

02.10.2022 10:25
W Nowym Jorku dziś 85. Parada Pułaskiego. To jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Hasło tegorocznej parady brzmi: "Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii".
Audio
Jak wygląda życie rodaków za granicą? Płynie w nas polska krew
Jak wygląda życie rodaków za granicą? "Płynie w nas polska krew"Andrzej Bogacz/Forum

W Paradzie Pułaskiego wezmą udział miedzy innymi polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, parafie, żołnierze, weterani i goście z Polski. Słynną Piątą Aleją na Manhattanie przejdzie kilkanaście tysięcy Polaków. Oglądać ich będzie kilkadziesiąt tysięcy widzów. 

"Parada w Nowym Jorku to najważniejsze święto Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki" - powiedział Polskiemu Radiu konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Udział w paradzie, której towarzyszy morze biało-czerwonych flag, daje Polakom mieszkającym w USA poczucie wspólnoty.

"Ale ma to tez znaczenie zewnętrzne. Jest to manifestacja polskości przed innymi mieszkańcami Nowego Jorku oraz lokalnymi władzami" - podkreślił Adrian Kubicki. Konsul dodał, że liczny udział w paradzie jest ważny, ponieważ amerykańskie władze mogą wówczas uświadomić sobie jak liczna i silna jest amerykańska Polonia. 

Od 1937 roku nowojorska Polonia oddaje cześć generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi wojny o niepodległość USA. Parada odbywa się w pierwszą niedzielę października

Generał Kazimierz Pułaski

11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje.

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

IAR/ks

Ważne święto dla amerykańskiej Polonii. Dzień Pułaskiego w USA

11.10.2021 10:12
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.

Bix Aliu: bohaterstwo generała Pułaskiego jest dla nas wzorem

11.10.2021 14:53
11 października to w USA Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii; jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości - podkreślił Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce.

Polonia docenia pomoc Bidena w rozszerzeniu NATO i wzmacnianiu Polski wobec rosyjskiego zagrożenia

25.03.2022 10:37
Społeczność polsko-amerykańska docenia wysiłki Joe Bidena na rzecz rozszerzenia NATO i wyraża zadowolenie z jego decyzji jako prezydenta USA, wzmacniających Polskę militarnie i politycznie w obliczu zagrożenia dla regionu w czasie wojny Rosji z Ukrainą.