Redakcja Polska

Pomnik Katyński w New Jersey nabierze nowego blasku

18.02.2023 12:33
Po zakończeniu prac renowacyjnych Pomnik Katyński w New Jersey i jego bezpośrednie otoczenie nabiorą nowego blasku - zapewniła przewodnicząca Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKiOH) Bogusława Huang. Plac, na którym stoi monument, jest w trakcie przebudowy.
Pomnik Zbrodni Katyńskiej w Jersey City
Pomnik Zbrodni Katyńskiej w Jersey Cityshutterstock.com/Mariusz Lopusiewicz

Szefowa organizacji zwraca uwagę w oświadczeniu nadesłanym w piątek PAP, że przygotowywane przed kilkoma laty plany przeniesienia pomnika z Exchange Place w inne miejsce spotkały się z walką Polonii pod przewodnictwem ówczesnego założyciela i szefa KOPKiOH Janusza Sporka i mecenasa Sławomira Platty. Także przebudowa placu wzbudziła kontrowersje.

Huang wyjaśnia, że celem organizacji jest monitorowanie sytuacji, także postanowień miasta odnoszących się do pomnika. Mówi o analizowaniu planów przebudowy i spotkaniach m.in. z radnymi w sprawie postulatów dotyczących zmian w planach.

- Po ukończeniu prac renowacyjnych i oficjalnym otwarciu nowego parku miejskiego przy Exchange Place Pomnik Katyński i jego otoczenie nabiorą nowego blasku. Nowe, piękne otoczenie z kompozycjami roślinnymi i ławkami ustawionymi wokół pomnika będzie miejscem do odpoczynku i refleksji. Nowa tablica informacyjna opisze historyczne znaczenie pomnika i będzie lekcją nauki o naszej tragicznej historii dla wielu przechodniów - podkreśla Huang.

Jak dodaje, obok będzie zainstalowany specjalny stojak na znicze, a okolice obejmie zakaz parkowania samochodów i ruchu drogowego, co przyczyni się do stworzenia atmosfery ciszy i spokoju.

Szefowa KOPKiOH przypomina, że 3 lutego pod pomnikiem złożyła kwiaty delegacja z wiceministrem spraw zagranicznych Arkadiuszem Mularczykiem i konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Adrianem Kubickim.


IAR/PAP/dad

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. "Jesteśmy wielkim narodem"

18.02.2023 10:27
- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Miłość na emigracji. „Chodziliśmy na randki i rozmawialiśmy o przeprowadzce do Polski”

18.02.2023 11:41
Spotkania dwojga pisanych sobie ludzi bywają spontaniczne, niespodziewane choć czasem wyczekiwane przez długie lata. Pielęgnowane jak najpiękniejsze wspomnienia czy nadzieje. Co ciekawe, emigracyjne historie małżeńskie choć zaczynają się poza granicami Polski, bardzo często stanowią pierwszy krok do wspólnego powrotu do Polski.