Redakcja Polska

„Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” – wystawa o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie

13.03.2024 17:35
Jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia jest wystawa fotografii polskiej artystki Justyny Mielnikiewicz w Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w Bukareszcie.  
Audio
August 2023, Romania : Sebastian z miejscowej polskiej rodziny na probie zespołu folklorystycznego gorali Czadeckich
August 2023, Romania : Sebastian z miejscowej polskiej rodziny na probie zespołu folklorystycznego gorali CzadeckichFoto: Justyna Mielnikiewicz

Projekt, będący artystyczną dokumentacją życia polskiej mniejszości, został zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Jest jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025, który rozpocznie się w czerwcu tego roku. Justyna Mielnikiewicz swoje zdjęcia robiła wśród polskich rodzin, żyjących w kilku wsiach w rejonie Suczawy na rumuńskiej Bukowinie. To potomkowie górali czadeckich, którzy przybyli na te ziemie ok. 200 lat temu.

Justyna Mielnikiewicz to wielokrotnie nagradzana fotografka z Polski, mieszkająca od 2003 r. w Gruzji. Jej prace były publikowane m.in. przez „The New York Times”, „Newsweek”, „Le Monde”, „Stern” czy „National Geographic”. Jest m.in. laureatką nagrody World Press Photo,

- Tradycja wśród Polonii na Bukowinie jest zachowana i żywa, a obchodzone przez nią święta na pewno definiują polskość. Moje zdjęcia to historia emigracji środkowoeuropejskiej w wykonaniu Polaków  – mówi artystka. I dodaje, że na Bukowinie czuć wielokulturowość.  

Z Justyną Mielnikiewicz, autorką wystawy „Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Język polski wielkim dziedzictwem Polaków na Bukowinie

17.12.2020 12:18
"Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina" - publikacja pod takim tytułem ukazała się nakładem Instytutu Slawistyki PAN.

Polacy w Bukowinie. Działalność Czerniowieckiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza

20.08.2022 16:52
Czerniowieckie Obwodowe Towarzystwo Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza istnieje od 1989 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków w Bukowinie. Pomagają ukraińskiej armii i dzielą się z żołnierzami pomocą otrzymywaną z Polski.

Po raz pierwszy w historii Polska i Rumunia organizują wspólnie sezon kulturalny

07.03.2024 08:47
Będzie on przebiegał pod hasłem "Mamy wspólny język” i oficjalnie rozpocznie się w czerwcu tego roku, a potrwa do października 2025 r.

"Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" – wystawa zdjęć stolicy z lat 50. i 60. w Domu Spotkań z Historią

11.03.2024 16:15
Ponad 200 zdjęć artysty dokumentuje odbudowę stolicy i rozwój miasta, pokazuje Warszawę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami, tętniącą życiem.