Redakcja Polska

Litwa: w Kalwarii Wileńskiej zakończyły się prace poszukiwawcze pochówku żołnierzy AK

23.05.2024 13:04
Na terenie Kalwarii Wileńskiej na Litwie zakończyły się prace poszukiwawcze miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej. Teren przebadali eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Prace poszukiwawcze w Kalwarii Wileńskiej
Prace poszukiwawcze w Kalwarii WileńskiejFot.: Anna Szeląg/IPN. Źródło: Facebook/Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Prace w tym miejscu były prowadzone po raz trzeci. Tym razem chodziło o dokładne przebadanie terenu i podjęcie odnalezionych tam szczątków polskich żołnierzy, poległych w bitwie pod Krawczunami koło Wilna w 1944 roku. W miejscu badań znajdowało się po wojnie symboliczne miejsce upamiętnienia w formie figury Matki Boskiej. - Z zeznań świadków otrzymaliśmy informacje, że szczątki zostały stąd ekshumowane pod koniec lat siedemdziesiątych. Nie wiedzieliśmy jednak, czy wszystkie zostały zabrane - opowiada korespondentowi Polskiego Radia w Wilnie archeolog Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Michał Siemiński.

Posłuchaj
05:03 12999462_1.mp3 Na terenie Kalwarii Wileńskiej na Litwie zakończyły się prace poszukiwawcze miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej. Teren przebadali eksperci Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Szacuje się, że w trzech zbiorowych mogiłach pochowano od 30 do 76 osób. Figurę Matki Boskiej zniszczyli po wojnie Sowieci, gdy wysadzali w powietrze okoliczne kaplice Drogi Krzyżowej w Kalwarii Wileńskiej. Na początku lat dziewięćdziesiątych wybudowano obecne upamiętnienie. Przy okazji na kamiennych tablicach umieszczono nazwiska lub pseudonimy 40 żołnierzy. Prace prowadzone w zeszłym roku ujawniły groby znajdujące się również poza obrębem obecnego obiektu upamiętniającego Polaków. - Kolejnym etapem ma być odnowienie tego upamiętnienia. Prawdopodobnie szczątki przez nas odnalezione zostaną pochowane w tym miejscu, gdzie je znaleziono - dodaje archeolog.

W ubiegłym roku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził też prace poszukiwawcze w Trokach i Podbrzeziu na Wileńszczyźnie.

Bitwa pod Krawczunami została stoczona 13 lipca 1944 roku. Oddziały Armii Krajowej walczyły tam z Niemcami o wyzwolenie Wilna. Było to największe starcie stoczone przez polskie jednostki podczas operacji "Ostra Brama".


IAR/dad

NBP wprowadza nowa kolekcjonerską monetę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

22.05.2024 12:22
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę zatytułowaną "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w ramach popularnej wśród kolekcjonerów serii "Odkryj Polskę".

Senat przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

22.05.2024 12:53
Senatorowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Podkreślono w niej, że "zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę".

Młyn w Dusznikach-Zdrój na liście UNESCO. Takich budynków jest w Europie zaledwie kilka

23.05.2024 11:17
Europejskie Młyny Papiernicze z ery przedindustrialnej zostały wpisane na listę informacyjną UNESCO. To rozpoczyna prace nad międzynarodowym wpisem seryjnym młynów na listę światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowało Ministerstwo Kultury.