Redakcja Polska

"Warszawa i Ryga w piosence". Powstał niezwykły podręcznik do nauki języka polskiego

27.09.2024 11:45
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim, zrealizował projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstały scenariusze lekcji i wyjątkowy podręcznik. - Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.
Audio
  • Z prof. Agatą Roćko z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i dr Krystyną Barkowską z Uniwersytetu Łotewskiego, o podręczniku do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Prof. Agata Roćko i dr Krystyna Barkowska w studiu PRdZ
Prof. Agata Roćko i dr Krystyna Barkowska w studiu PRdZFoto: Foto: Halina Ostas/PRdZ

We współpracy naukowców z Zespołu Literatura a Glottodydaktyka Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Polonistyki i Bohemistyki Uniwersytetu Łotewskiego powstał podręcznik do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie.

Jest to innowacyjny projekt z zastosowaniem nowoczesnych technologii, przeznaczony dla osób uczących się języka polskiego jako obcego. Jest to pierwszy podręcznik komunikacyjny do nauki języka polskiego jako obcego, opracowywany pod kątem łotewskiego odbiorcy. Na potrzeby projektu opracowano scenariusze lekcji z wykorzystaniem utworów muzycznych o Warszawie i Rydze.

- Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce języka obcego najważniejsze. Bez piosenki, bez muzyki jest trudniej zinterpretować tekst. Piosenka pokazuje jaki jest nastrój w danym utworze, czy jest smutny, czy jest wesoły, co się tam dzieje. Jest wówczas łatwiej mówić w innym języku - podkreśla prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

- Jest to wyjątkowy podręcznik skierowany do łotewskiego odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że nie było w historii edukacji, w historii kształcenia na Łotwie podręczników i materiałów skierowanych dla odbiorców lokalnych. Były takie rzeczy, ale w okresie międzywojnia, w którym istniało w najlepszym okresie czterdzieści siedem szkół, w których była możliwość nauczania języka polskiego. W obecnym czasie, w okresie Łotwy niepodległej, jest to pierwszy tego typu materiał edukacyjny. Mam nadzieję, że będzie z zachwytem przyjęty przez wszystkich, nie tylko studentów, ale także nauczycieli języka polskiego w polskich szkołach na Łotwie - mówi dr Krystyna Barkowska z Uniwersytetu Łotewskiego.

- Jest to inicjatywa, której jeszcze nie było, którą można wykorzystywać i w Polsce i w innych krajach. Myślę, że jest to inicjatywa, która dała niezwykły produkt promocyjny, promocji języka i kultury polskiej - dodaje prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Istotną częścią promocji projektu była konferencja naukowa na Uniwersytecie Łotewskim. Odbył się też koncert polskiej piosenkarki jazzowej Karoliny Leszko. Na potrzeby projektu artystka, wraz z muzykiem Dawidem Makoszem, wykonała piosenki, które naukowcy wykorzystują w podręczniku.


Realizacja projektu jest możliwa dzięki grantowi uzyskanemu w ramach programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem programu jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość kształcenia i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie. Jest to pierwszy projekt zrealizowany w ramach projektu NAWA na Uniwersytecie Łotewskim.

Z prof. Agatą Roćko z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i dr Krystyną Barkowską z Uniwersytetu Łotewskiego, o podręczniku do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie, rozmawiała Halina Ostas

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu oraz posłuchania piosenek o Rydze i Warszawie:

https://www.youtube.com/watch?v=FDFWJhs1htQ

https://www.youtube.com/watch?v=KVihdQ5GQmU

https://www.youtube.com/watch?v=tbt8tP479Ng

https://www.youtube.com/watch?v=xQoDIlfu6iY

Łotwa będzie stopniowo odchodzić od nauczania języka rosyjskiego

24.04.2024 11:45
Na Łotwie za dwa lata zacznie się stopniowe odchodzenie od nauczania języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego w szkołach podstawowych. Decyzję podjął łotewski rząd.

Łotwa: Święto ulicy Warszawskiej w Dyneburgu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2024 17:43
Majówkę o nazwie "Z Polską w sercu" organizują dziś łotewscy Polacy z Dyneburga. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Konstytucji 3 Maja tradycyjnie w mieście odbywa się między innymi Święto ulicy Warszawskiej.

Warszawa i Ryga w piosenkach. Powstał podręcznik do nauki języka polskiego z pięknymi utworami

11.06.2024 12:48
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim prowadzi projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstają scenariusze lekcji i podręcznik. -Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce języka obcego najważniejsze - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Przyznano stypendia w ramach Programu dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

26.09.2024 15:18
619 osób z 20 krajów otrzymało stypendium NAWA w Programie im. gen. Andersa i wkrótce rozpocznie studia w Polsce. Program skierowany jest do przedstawicieli Polonii, mających Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju. O udział w programie mogą ubiegać się młodzi ludzie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski.