Redakcja Polska

Polonijne dzieci w Katarze mogą się uczyć w polskiej szkole

22.07.2025 09:00
W Dosze przestrzeń, gdzie młodzi Polacy mogą pielęgnować język, historię i tradycje swojego kraju, tworzy od kilkunastu lat Edyta Gierycz, dyrektorka Szkoły Polskiej im. Witolda Pileckiego.  
Audio
  • Rozmowa z Edytą Gierycz, dyrektor Polskiej Szkoły im. Witolda Pileckiego w Dosze [posłuchaj]
Edyta Gierycz, dyrektor Polskiej Szkoły im. Witolda Pileckiego w Katarze
Edyta Gierycz, dyrektor Polskiej Szkoły im. Witolda Pileckiego w KatarzeFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Polonia w Katarze jest nieliczna, bo – jak podaje ambasada - zarejestrowanych jest około 700 Polaków mieszkających w tym kraju. Jednak – jak twierdzi Edyta Gierycz – jest to środowisko bardzo aktywne, a na sercu leży mu przekazywanie dzieciom języka ojczystego.

Uczniowie wciąż się zmieniają, mają też różny poziom znajomości języka polskiego – i to dla nauczycieli jest ogromne wyzwanie. - Nasze dzieci przeważnie uczą się na co dzień w szkołach międzynarodowych, ale bardzo w różnych systemach. Są to czasami systemy brytyjskie, czasami szkoły amerykańskie czy szkoły na przykład francuskojęzyczne – tłumaczy Edyta Gierycz. Sama o sobie mówi, że jest raczej liderką szkoły, niż jej dyrektorką.    Lider prowadzi społeczność rodziców i nauczycieli ku jakimś jasno określonym wizjom i celom tej społeczności, ale – jak dodaje szefowa polskiej szkoły w Katarze - nawet najlepszy lider potrzebuje wsparcia ludzi, w tym wypadku rodziców, którzy bardzo aktywnie pomagają jej w tworzeniu i funkcjonowaniu placówki.

30 maja 2025 r. kierownik Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Katarze Tomasz Sadziński, wraz z Konsulem RP w Dosze Aleksandrem Parzychem uhonorowali Edytę Gierycz Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą”, która została przyznana przez premiera Donalda Tuska.

Szkoła im. Witolda Pileckiego to oddolna inicjatywa rodziców, która działa tak naprawdę tylko i wyłącznie oparta o ich barki. - O barki nas, rodziców, którzy wychowują dzieci poza granicami i którzy postawili sobie za cel, że te dzieci będą dwujęzyczne i dwukulturowe – dodaje gość PRdZ. Wszyscy, którzy są zaangażowani w pracę na rzecz szkoły, pracują nieodpłatnie. – Katar jest dla Polaków bardzo odległy kulturowo i jest dla nas niezwykle ważne, aby stworzyć tu przestrzeń do rozwijania polskości. Musimy ją sobie sami zbudować, żeby pokazać dzieciom, że to ma sens – tłumaczy Edyta Gierycz, dyrektor Szkoły Polskiej im. Witolda Pileckiego w Dosze, w Katarze. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

Zmagania z polską ortografią. Polonia w Szkocji po raz 14. podejmuje wyzwanie

25.03.2025 08:43
Jest to ogromne wyzwanie. Język polski dla naszych uczniów jest już drugim językiem, bo pierwszym jest angielski - mówi Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji.

Koniec roku w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie

16.06.2025 12:33
Mimo trzeciego roku wojny nauka się odbywała i stacjonarnie i zdalnie, a rodzice nie rezygnowali z posyłania dzieci do szkoły – mówi dyrektorka placówki Vira Szerszniowa.  

Nauczyciele i rodzice ze Szkoły Polskiej im. św. Genowefy przy Ambasadzie RP w Paryżu stawiają na współpracę

25.06.2025 16:00
Uatrakcyjnienie nauki i integracyjna rola szkoły to wyzwania, bo edukacja polonijna zawsze jest specyficzna – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy, Monika Korchel, szefowa paryskiej placówki.

Polskie dzieci w autorskiej szkole w Tunbridge Wells uczą się nie tylko języka polskiego

30.06.2025 13:14
Urozmaicone zajęcia z muzyki, teatru i plastyki przyciągają polskich uczniów – tłumaczy gość PRdZ Renata Rams, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Wisławy Szymborskiej w Wielkiej Brytanii.