Redakcja Polska

Ponad sto osób z rodzinami otrzymało wsparcie w Centrum Pomocy Polakom na Białorusi

29.08.2021 18:13
- Około stu osób i ich rodziny znalazło wsparcie w działającym w Białymstoku Centrum Pomocy Polakom na Białorusi i uciekającym przed reżimem - poinformowała Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, przy którym działa to centrum.
Akcja solidarności z Polakami na Białorusi w Białymstoku
Akcja solidarności z Polakami na Białorusi w BiałymstokuAnna Petrovska/Radio Białystok

To dane na koniec lipca, z dwóch pierwszych miesięcy działania centrum. Dane z sierpnia nie są jeszcze podsumowane.

Formalnie centrum otwarto pod koniec czerwca, ale Polacy z Białorusi po pomoc zgłaszali się już wcześniej.do Wspólnoty Polskiej. Centrum świadczy też pomoc Białorusinom opuszczającym kraj w związku z prześladowaniami ze strony władz w tym kraju.

Centrum jest dofinansowane ze środków polskiego rządu. Wspólnota Polska prowadzi je we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacją Wolność i Demokracja.

Centrum ulokowano w Białymstoku, bo miasto to jest pierwszym dużym ośrodkiem w Polsce, gdzie zatrzymują się Polacy z Białorusi.

-  Trafiają do nas osoby, które potrzebują różnej pomocy. Jedni potrzebują wsparcia mieszkaniowego, inni administracyjnego. Pomagamy dzieciom udoskonalić język polski, bo 1 września ruszają do polskich szkół. Pomagamy im się do tych szkół dostać, do podstawówek, do przedszkoli, szkół średnich, nie tylko w Białymstoku - powiedziała Anna Kietlińska.

Podała, że centrum ma np. pod opieką rodzinę w Poznaniu, Krakowie. Zaznaczyła, że centrum działa w Białymstoku, ale pomoc jest niesiona także za pośrednictwem innych oddziałów w kraju stowarzyszenia Wspólnota Polska.

"Ludzie potrzebują różnej pomocy"

- Bardzo często jest też tak, że osoby jadą do Polski nie tylko przez Białystok, przejeżdżają różnymi trasami, trafiają do różnych miast, mamy informacje, odszukujemy ich, albo oni też nas odszukują - zaznaczyła Anna Kietlińska.

Pomoc, jakiej potrzebują i jaką dostają Polacy z Białorusi, jest różna. Kietlińska poinformowała, że udzielano np. zapomóg finansowych na początek pobytu w Polsce, pomocy w znalezieniu mieszkania, opłacania pierwszych kosztów zamieszkania w takim mieszkaniu, pomocy w adaptacji.

- Ludzie szukają pracy, szukają swojego miejsca, bo wiedzą, że przyjeżdżają tutaj nie na tydzień, nie na dwa, tylko muszą się zakorzenić. Bardzo dużo osób do nas przychodzi, bo chce powiedzieć po prostu o sobie. Nagrywamy też ich relacje - powiedziała Kietlińska. Dodała, że służy to dokumentacji losów tych ludzi. - I tego mamy naprawdę sporo - oceniła.

Centrum pomaga też np. w tłumaczeniu dokumentów.

Od początku działalności centrum apelowało także, aby zgłaszały się w to miejsce osoby, które chcą pomóc Polakom z Białorusi. Kietlińska powiedziała, że jest odzew na ten apel, jest on cały czas aktualny. Podała, że np. zgłosiła się osoba z Mrągowa, która zaoferowała mieszkanie, w Białymstoku zgłosiły się osoby oferujące wynajem mieszkania "po kosztach", czy proponujące pokoje do wynajęcia.

Centrum S.O.S. Białorusi Centrum Pomocy Humanitarnej jest kwotą prawie 1 mln zł dofinansowane przez kancelarię premiera w ramach projektu Centrum Pomocy Polakom z Białorusi.


PAP/IAR/ho

75 lat od zamordowania przez komunistów "Inki" i "Zagończyka"

28.08.2021 11:30
- 28 sierpnia 1946 r. komuniści rozstrzelali niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, ps. Inka, sanitariuszkę 5 Wileńskiej Brygady AK. Stracono też Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk - wspomniał na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wpis opublikował także prezydent Andrzej Duda.

Nie żyje Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej

28.08.2021 18:59
- Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Cześć Jej pamięci! - podkreślił w sobotę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Węgry: uroczystość upamiętniająca polską szkołę w Balatonboglar z czasów II wojny światowej

28.08.2021 19:21
Uroczystość upamiętniająca uczniów szkoły polskiej działającej podczas II wojny światowej w Balatonboglar nad Balatonem oraz oddająca hołd tym, którzy pomogli ją założyć, odbyła się w sobotę w tym mieście.