Redakcja Polska

Węgry: uroczystość upamiętniająca polską szkołę w Balatonboglar z czasów II wojny światowej

28.08.2021 19:21
Uroczystość upamiętniająca uczniów szkoły polskiej działającej podczas II wojny światowej w Balatonboglar nad Balatonem oraz oddająca hołd tym, którzy pomogli ją założyć, odbyła się w sobotę w tym mieście.
Kościół Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Zdjęcie ilustracyjne
Kościół Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Zdjęcie ilustracyjneMichał Józefaciuk/Kancelaria Senatu RP

W miejscowym kościele mszę świętą odprawił proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak. Zebrani złożyli następnie wieńce w krypcie, gdzie spoczywa były proboszcz w Balatonboglar Bela Varga, dzięki życzliwości którego w tutejszym katolickim domu kultury działała polska szkoła, a także pod pomnikiem Pala Telekiego, premiera Węgier z lat 1939-41.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele węgierskiej Polonii, w tym przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Alfred Wtulich, a także ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i burmistrz Balatonboglar Miklos Meszaros.

Następnie w budynku dawnej szkoły polskiej władze samorządowe Balatonboglar otworzyły Dom Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Polski ambasador otrzymał od władz Balatonboglar nagrodę Pro Urbe, przyznawaną za zasługi m.in. w rozsławianiu miasta i wzbogacaniu jego więzów. Konsul honorowy RP w Keszthely nad Balatonem Geza Cseby wygłosił wykład na temat przyjaznej Polsce postawy Telekiego.

Po południu rozpoczął się wielki Piknik Polonii Węgierskiej na brzegu Balatonu, zorganizowany przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski przy współpracy m.in. ze Stowarzyszeniem Polonia Nova oraz Polskim Instytutem Badawczym i Muzeum.

Piknik jest okazją do spotkania dla wszystkich przedstawicieli Polonii, którego nie udało się zorganizować w tym roku w Dniu Polonii ze względu na restrykcje epidemiczne. W programie znalazły się m.in. występ zespołu Nikolett Kohan, polski teatrzyk dla dzieci, konkursy dla całych rodzin upowszechniające wiedzę o polsko-węgierskiej historii, a zwłaszcza o znaczeniu Balatonboglar, ludowy plac zabaw, a także poczęstunek z tradycyjnych polskich potraw.

Na Węgry przybyło po wybuchu II wojny światowej ponad 100 tys. polskich uchodźców, przed którymi ówczesny premier Pal Teleki otworzył granice. W Balatonboglar do czasu wkroczenia Niemców na Węgry w 1944 r. edukację zdobyło około 600 polskich uczniów.

Wśród boglarczyków były tak znane osoby jak dziennikarz i tłumacz Tadeusz Olszański czy malarz Karol Malczyk, który pokrył malowidłami ściany kilku kościołów na Węgrzech, w tym kościoła polskiego w Budapeszcie.

PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Węgry Budapeszt

„Odnalazłam mój dom”. Krystyna Batruch o powrocie z emigracji

27.08.2021 12:15
„Wracałam do Polski po pięćdziesiątce z blisko trzydziestoletniej emigracji. Mój nowy dom znalazłam w otulinie Smołdzińskiego Lasu. Wiedziałam, że tu stworzę klimatyczny pensjonat, i w tym miejscu będę mieszkać oraz pracować do końca moich dni” - wspomina Krystyna Batruch.

Premiera albumu Polskiego Radia o kardynale Stefanie Wyszyńskim

27.08.2021 16:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny” ukazało się z okazji uroczystości beatyfikacyjnych Prymasa Tysiąclecia oraz matki Elżbiety Róży Czackiej