Redakcja Polska

Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Maciejem Dubickim z Caritas Polska [posłuchaj]
Maciej Dubicki z Caritas Polska w Polskim Radiu dla Zagranicy
Maciej Dubicki z Caritas Polska w Polskim Radiu dla ZagranicyFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Ukraina potrzebuje pomocy, stąd ciągłe wsparcie gotówkowe i transporty humanitarne. Caritas Polska pomaga również bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom są przekazywane żywność, ciepłe napoje czy koce lub śpiwory. Żywność, środki higieniczne i kosmetyki  wysyłana są także w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”. Organizacja pamięta też o osobach starszych, niepełnosprawnych i najmłodszych – w pieczy zastępczej znajduje się 512 dzieci ukraińskich wraz z opiekunami w 11 placówkach w Polsce, a 315 ukraińskich dzieci i ich opiekunów zostało przeniesionych do ośrodków Caritas w Niemczech.

W Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska organizuje bezpłatną pomoc psychologiczną, kursy językowe czy punkt pośrednictwa pracy. W sumie w całym kraju działa ponad 20 takich centrów, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu czy Zamościu.

- Na Ukrainę przesyłamy wszystko to, co w czasie wojny może się przydać, a więc nie tylko żywność, leki czy środki opatrunkowe, ale np. wózki inwalidzkie czy agregaty prądotwórcze – mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

Polski ksiądz z Charkowa: do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny

14.03.2022 10:56
Do końca życia będę pamiętał każdy dzień wojny na Ukrainie – jak on wyglądał, co się działo, jakie były emocje i strach – przyznał dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz, który w rozmowie z PAP opisał aktualną sytuację w mieście.

Caritas Polska dziękuje za pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie

21.04.2022 14:20
Caritas Polska dziękuje za ponad 100 milionów złotych na pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie. Ponad 50 milionów złotych jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te są pomocą dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy. - Dzięki ogromnej ofiarności Polaków Caritas nieustannie zwiększa skalę i zasięg pomocy, ale wsparcie w obliczu dramatów wojny jest nadal bardzo potrzebne - mówi rzecznik Caritas Polska Maciej Dubicki.

"Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy". Ołena Zełenska dziękuje za polską pomoc

14.05.2022 11:22
"Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Podsumowała także swoją wczorajsza rozmowę z pierwszą damą Polski Agatą Korhnauser-Dudą. "Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy" - dodała Ołena Zełenska. 

"Zdążyć z pomocą Ukrainie". Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" pomaga polskim organizacjom i parafiom

25.05.2022 12:44
Ważną inicjatywą Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie.