Redakcja Polska

Koncert "Ballady i romanse" z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

14.08.2022 13:09
Dokładnie 200 lat temu w Wilnie w pięciuset egzemplarzach wydane zostały "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Tamto wydarzenie dało początek tej epoce w historii polskiej literatury.
Koncert Ballady i Romanse w Wilnie (fot. Shutterstock)
Koncert „Ballady i Romanse” w Wilnie (fot. Shutterstock)źródło: TVPinfo.pl

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zabrzmią w poniedziałek podczas koncertu na dziedzińcu wileńskiego Starego Arsenału. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydentów Polski i Litwy, a jego organizatorem jest Telewizja Polska.

Koncert odbędzie się w ramach uchwalonego przez polski Sejm Roku Romantyzmu Polskiego. Dokładnie 200 lat temu w Wilnie w pięciuset egzemplarzach wydane zostały "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Tamto wydarzenie dało początek tej epoce w historii polskiej literatury.

"Te 500 egzemplarzy wypuszczone z Wilna zmieniło historię i kulturę Polski oraz historię tego regionu" - mówił w TVP Wilno Mateusz Matyszkowicz, członek Zarządu Telewizji Polskiej. 

Repertuar oparty na poezji polskiego wieszcza narodowego zaprezentuje Marta Zalewska, laureatka konkursu zorganizowanego przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku. W programie koncertu znajdą się też mniej znane utwory naszego wieszcza narodowego i nie tylko. "Będzie też 'Wielka improwizacja' z 'Dziadów', której fragment zaśpiewam" - powiedziała Marta Zalewska.

Polskiej artystce towarzyszyć będą również wykonawcy z Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. Koncert ma przyczynić się do upowszechniania dziedzictwa narodowego, w tym wspólnej dla Polski i Litwy - historii, kultury i sztuki.

Koncert będzie transmitowany na antenach TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Wilno. Początek o 20.00.

IAR/ks

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Niepodległa Białoruś jest polską racją stanu"

09.08.2022 12:44
Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę „Biało - czerwono- biały”, otwartą w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi. To wystawa, która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki.

W Wilnie zakończyły się letnie półkolonie dla dzieci z polskich rodzin na Litwie

12.08.2022 17:03
W Wilnie zakończyły się kolejne letnie półkolonie "Wakacje w mieście". Są one organizowane przez Dom Kultury Polskiej dla dzieci z polskich rodzin na Litwie.

W Wilnie rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

13.08.2022 09:21
W tym roku wydarzenie poświęcone będzie m.in. Rokowi Romantyzmu Polskiego oraz postaci Józefa Mackiewicza. Nie zabraknie akcentów związanych z Ukrainą i Białorusią.