Redakcja Polska

W Wilnie rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

13.08.2022 09:21
W tym roku wydarzenie poświęcone będzie m.in. Rokowi Romantyzmu Polskiego oraz postaci Józefa Mackiewicza. Nie zabraknie akcentów związanych z Ukrainą i Białorusią.
Audio
  • W Wilnie rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią" [posłuchaj]
Wilno
Wilno Pixabay/koronevskis

Wyjątkowo tym roku festiwal "Maj nad Wilią" odbywa się w sierpniu. "Maj nad Wilią to marka, ale chcemy też w ten sposób przedłużyć wiosnę" - powiedział żartobliwie organizator wydarzenia Romuald Mieczkowski.

Opóźnienie festiwalu ma związek z wydarzeniami na świecie. Tegoroczny "Maj nad Wilią" będzie nawiązywać m.in. do ogłoszonego przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego. W 1822 roku w Wilnie zostały wydane po raz pierwszy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

"Poetka z Białorusi Maryja Martysewicz przetłumaczyła "Grażynę" Mickiewicza. Myślę, że będzie to bardzo wzruszające, gdy przeczyta fragment tego poematu" - powiedział Romuald Mieczkowski. Innym ważnym akcentem będzie nawiązanie do postaci Józefa Mackiewicza, który też był związany z dzisiejszą stolicą Litwy.

"W związku z tym robimy dyskusje o poezji przynoszącej pokój. Ten człowiek wiedział, czym grozi sąsiad ze Wschodu" - wyjaśnił Romuald Mieczkowski.

Ponadto uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział m.in. w licznych wycieczkach po Wilnie, obchodach Święta Wojska Polskiego na cmentarzu na Rossie oraz spotkaniu z litewskimi literatami. Festiwal zakończy się we wtorek.

IAR/ks

„Szklane ptaki” – opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

09.08.2022 14:30
Zbeletryzowana biografia pokazuje codzienność poety w okupowanej Warszawie i jego relacje z kobietami jego życia – matką Stefanią i żoną Barbarą.

Polak nominowany do nagrody World Soundtrack Awards 2022

11.08.2022 14:29
Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki filmowej, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do serialu „Czas honoru” i filmu „Mistrz” Macieja Barczewskiego, będzie walczył o nagrodę publiczności.

„W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki". Ważna publikacja PAN

12.08.2022 15:24
Niezwykłą książkę, przedstawiającą 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską, wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina, Macieja Hena, Weroniki Murek, Ignacego Karpowicza czy Joannę Bator.